Tarih : 25.08.2021 - 06:20 Yorum : 0

Uzak ülkelere bilişim-yazılım ihracatı artacak

Ticaret Bakanlığı, geleneksel pazarların dışında kalan bazı uzak ülkelerle; bilişim, yazılım ve iletişim hizmetleri ihracatının artırılmasına yönelik bir strateji belgesi oluşturulması amacıyla çalışma başlattı

Uzak ülkelere bilişim-yazılım ihracatı artacak

Türkiye’nin ihracatı rekorlara koşarken Ticaret Bakanlığı, önemli hizmet kalemlerinde satışların daha da artması için harekete geçti. Bakanlık, özellikle dış ticaret açığının fazla olduğu, geleneksel pazarların dışında kalan bazı uzak ülkelerle; bilişim, yazılım ve iletişim hizmetleri ihracatının artırılmasına yönelik bir strateji belgesi oluşturulması amacıyla çalışma başlattı.

Bakanlık; ABD, Brezilya, Çin, Endonezya, Filipinler, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Japonya, Kanada, Malezya, Meksika, Şili, Tayland ve Vietnam’ı hedef olarak belirledi. Bu ülkelere ihraç edilebilecek yerli bilişim ve yazılım teknolojileri belirlenecek. Yerli ürün ve hizmetlerin dünyaya yayılmasının önü açılarak ticaret hacminin artırılması için çalışılacak. 34. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Olağan Mali Genel Kurulunun kapanışında konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş “İhracatımızın üçte ikisini, uzaklığı ortalama 2 bin kilometreye kadar olan ülkelere yapıyoruz. Ancak ülkemize uzak 17 ülkenin 8,2 trilyon dolar değerindeki ithalatından, yalnızca yüzde 0,26 pay alabilmekteyiz. Bu coğrafyaların ticari ve ekonomik manada sundukları potansiyeli değerlendirebilmek adına ‘Uzak Ülkelere İhracatımızın Artırılması Stratejisi’ni hazırlıyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Kaynak : Türkiye Gazetesi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber