Tarih : 11.07.2021 - 17:10 Yorum : 0

Biontech aşısı kısırlaştırır mı? Sinovac’ın kısırlık yan etkisi var mı?

Türkiye’de aşılama çalışmaları devam ederken bir yandan aşı karşıtlığı da yükseliyor. Aşı olmak konusunda tedirgin olan vatandaşlar ‘’Biontech aşısı kısırlık yapar mı? Sinovac aşısının kısırlık etkisi var mı?’’ sorularını araştırıyor.

Biontech aşısı kısırlaştırır mı? Sinovac’ın kısırlık yan etkisi var mı?

Her gün milyonlarca insan aşı olurken diğer yandan aşıya karşı ilgisiz olanların ve aşı karşıtlarının da sayısı artıyor. Türkiye’de Çin merkezli Sinovac aşısı ile başlayan aşılama çalışmaları yüklü miktarda Biontech aşısının gelmesiyle birlikte yoğunlaştı. Günlük 2 milyon doz kapasitesi olan Türkiye’de aşı uygulama oranları son haftalarda düştü. Aşıya olan ilgisizliğin ve tedirginliğin en büyük nedenlerinin başında aşı hakkında ortaya atılan yan etki iddiaları geliyor. Toplum bağışıklığının sağlanması ve pandeminin sone ermesi için aşı kampanyalarını artıran Sağlık Bakanlığı, aşı hakkında doğruluğu kanıtlanmamış iddiaların önüne geçmeye çalışıyor. İşte ‘’Biontech aşısı kısırlığa neden olur mu? Sinovac aşısı kısırlık yapar mı?’’ soruları ve aşıların yan etkileri hakkında bilmeniz gerekenler.

BIONTECH AŞISI KISIRLAŞTIR MI?

İlk kez bir virüse karşı yaygın bir şekilde kullanılan mRNA tekniği, özellikle BioNTech aşısıyla ilgili doğruluğu kanıtlanmamış asılsız iddiaların ortaya çıkmasına neden oldu. Çok sayıda komplo teorisi üretilen Biontech aşısı yan etkileri insanların aşı olmasını engelliyor.

Günümüzde Biontech aşısı ile ilgili ortaya atılan Biontech aşısı yan etkilerinden en çok ses getireni kısırlık iddiası. Ancak bununla ilgili hiçbir bilimsel bilgi ya da bulgu bulunmuyor. Uzmanlar Biontech aşısı kısırlık yapar mı endişenin altını doldurabilecek bir kanıt bulunmadığını söylüyor. Bilim insanları Biontech aşısının kanser, kısırlık, Alzheimer gibi hastalıklara neden olmadığını bunların yalnızca komplo teorisinden ibaret olduğunu vurguladı.

SINOVAC AŞISI KISIRLIK YAPAR MI?

Türkiye’de ilk uygulanmaya başlanan aşı olan Sinovac hakkında ortaya atılan ‘’Sinovac aşısı kısırlık yapar mı?’’ iddiası birçok insanın gündeminde. Her gün yeni varyantlar ortaya çıkarken hızlı bir şekilde aşı uygulaması yapılması gerekiyor. Ancak aşıya karşı ilgisiz olan ve aşı karşıtı olan insanların aşı olmamakta ısrarcı olması toplum bağışıklığının oluşmasına engel oluyor.

Bilim insanları toplumda yayılan Covid-19 aşılarının uzun vadeli yan etkileri olacağına dair iddiaların asılsız olduğunun altını çizdi. Sinovac aşısının kısırlığa neden olmadığını söyleyen uzmanlar bu şekilde yan etkilerinin olması durumda aşıların uygulanmayacağını kesin bir şekilde dile getirdi.

HAMİLE VE EMZİREN KADINLAR BIONTECH AŞISI OLABİLİR Mİ?

Hamile ve emziren kadınlar aşı olup olmamak konusunda endişelenirken bu konuda Biontech aşının herhangi bir sakıncalı duruma neden olduğuna dair bilimsel bulgu bulunmuyor. Hamile ve emziren kadınlar Biontech aşısı olamaz iddilaarının aksine şu ana kadar yapılan araştırmalar, Covid-19 aşılarının emziren veya gebe kadınlarda herhangi bir ciddi sıkıntıya yol açmadığını gösteriyor. Uzmanlar bu bilgiler ışığında Biontech aşısı olup olmama kararını kişinin kendisinin vermesi gerektiğini vurguladı. Ancak uzmanlar hamile kadınların Covid-19 olmalarının Biontech aşısı olmalarından çok daha büyük risklere neden olacağının altını çizdi.

Biontech aşısı kısırlık yapar mı? Sinovac aşısının kısırlık yan etkisi var mı? sorularını yanıtladık. Siz de aşı ile ilgili soru ve görüşlerini yorumlara yazabilirsiniz.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber