2021-08-24 06:08:41

Kovid-19 salgınında eylül korkusu

Hükûmet, aşısızlar için yeni tedbirleri gündemine alırken sonbahar endişesi yaşanıyor. Eylülden itibaren memleketlerden dönüşlerin başlaması ile birlikte virüs yükünün büyükşehirlere taşınmasından korkuluyor

Kovid-19 salgınında eylül korkusu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hükûmet, aşısızlarla ilgili PCR testi zorunluluğu getirerek salgınla mücadelede yeni bir adım atarken, memleketlerden dönüşlerin başlayacağı eylül ayı ile birlikte virüs yükünün yeniden metropol kentlere taşınması endişesi yaşanıyor. Koronavirüs vaka sayısında Doğu ve Güneydoğu illeri başı çekiyor.

AŞI YOK, MASKE UNUTULDU

Hükûmet, aşısızlara yönelik tedbirleri gündemine alırken okulların açılacağı eylül ayından itibaren Anadolu’dan dönüşler hız kazanacak. Özellikle doğu ve güneydoğuda aşılama istenen seviyede değil. Kurallara uyulmuyor, denetimler gevşedi. Bu sebeple günlük vakaların önemli bir kısmı bölgelerdeki şehirlerden çıkıyor

CİDDİ SIKINTILAR YAŞANABİLİR

Sahadan gelen bilgilere göre Diyarbakır başta olmak üzere Batman ve Şırnak gibi şehirlerde çok belirgin vaka artışı var. Diyarbakır’da bir günde 2.500 kişi pozitif çıktı. "Toplumun yarısı hâlâ aşısız" diyen uzmanlar "Eylülde eve dönüşün başlamasıyla vakalar, büyük illere taşınacak. Sonbaharda ciddi sıkıntı bekleniyor" görüşünde.

VİRÜS GÖÇÜ BAŞLIYOR

Okulların açılacağı 6 Eylül’den itibaren, Anadolu’daki memleketlerden büyükşehirlere dönüşlerin başlaması ile birlikte virüs yükünün metropol kentlere taşınması endişesi de yaşanıyor. Uzmanlar, Doğu ve Güneydoğu şehirlerinin de vakalarda çok belirgin bir artış olduğunu belirtiyor. Uzmanlar “Eylül ile birlikte buralardaki vakalar, metropollere taşınacak. Sonbaharda ciddi sıkıntı bekleniyor. Sonbaharla birlikte vaka sayılarımız daha da artacaktır” görüşünü dile getiriyor.

TEST SAHTEKÂRLIĞI

Aşı olmayanlarla ilgili getirilen PCR testi zorunluluğu uygulamasının aşıyı teşvik edeceği ancak testlerin ücretli olması durumunda aşılama oranlarını daha fazla artıracağı ifade ediliyor. Sağlık Bakanlığı ise testlerin ücretsiz yapılacağını açıklamıştı. Özel laboratuvarlarda yapılacak PCR testleri için de denetimlerin daha sıkı yapılması gündemde. Uzmanlar da “Bir süre sonra PCR sahtekârlığı ortaya çıkacaktır. Test yaptırmadan otomatik negatif sonucu veren yerleri göreceğiz. O yüzden test yapılan merkezler sıkı denetlenmeli” ikazı yapıyor.

MUĞLA ZİRVEDE ŞANLIURFA SONUNCU

EN AZ AŞI OLAN İLLER

MUŞ ......................%56,1
DİYARBAKIR ....... %55,9
BİTLİS ................. %55,5
GÜMÜŞHANE ....  %55,4
MARDİN .............  %52,8
ŞANLIURFA .........%51,4

EN ÇOK AŞI OLAN İLLER

MUĞLA.................%94,2
ÇANAKKALE ...... %87,6
EDİRNE ...............%86,2
KIRKLARELİ ....... %85,6
BALIKESİR...........%85,3
AMASYA...............%83,5

Etiketler