Tarih : 29.05.2021 - 09:42 Yorum : 0

Binlerce Instagram kullanıcısı tehlikede! Sosyal medyada yeni dolandırıcılık

​Instagram'da yeni bir dolandırıcılık numarası türedi. Dolandırıcıların yeni yöntemi ise pes dedirten cinsten, binlerce vatandaş ise mağdur olmuş durumda.

Binlerce Instagram kullanıcısı tehlikede! Sosyal medyada yeni dolandırıcılık

Sosyal medyada tehlike her geçen gün artmaya devam ediyor. Sosyal medya dolandırıcılıklarına bir yenisi daha eklendi.

Instagram üzerinden gelen mesajları dikkate almamalı, gönderilen linklere tıklanmamalıdır. 

BU MESAJI GÖREN DİREK SİLSİN

Instagram'da DM kutusuna düşen  "Telif hakkını ihlal ettiniz" mesajı gelirse direk silinmeli ve bu linke tıklanmamalıdır. Dolandırıcıların gönderdiği linke vatandaşların tıklamasıyla hesaplar ele geçiriliyor.

TERÖR PROPAGANDASI YAPIYORLAR

Ele geçirilen hesaplardan ise ya para karşılığı hesabı geri vermeyi teklif ediyorlar ya da o hesaplar üzerinden terör propagandası yapıyorlar.

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün son dönemde derneğe yapılan müracaatlar arasında en çok bu dolandırıcılık yöntemine ilişkin müracaat geldiğini belirterek, "Instagram üzerinden çok farklı bir yöntemle dolandırıcılar binlerce kişi tuzaklarına düşürdüler. Bu yöntem Instagram hesaplarını mesaj yoluyla Instagram Telif Merkez, Instagram Kurumsal, Instagram Official birtakım hesap adı altında mesajlar göndermek suretiyle bu mesajlarda kişilerin hesaplarında telif hakkı ihlalleri gerçekleştiğine dair ve bu ihlalin önlenebilmesi amacıyla 24 saat içerisinde müracaat edilmesi ve gönderilen linke tıklanması şeklinde bir yöntem uygulanıyor."dedi.

"Bu yöntemle kişiler panik halinde bu linke tıklayarak telif hakkı sorununu önleme çabası içerisine giriyor. Tıklanmasıyla birlikte de kişilerin hesaplarını ele geçiyor bu dolandırıcılar. Hesap ele geçirme gerçekleştikten sonra çeşitli menfaat teklifleri yani para ödenmesi gibi veya bunun dışında yüksek takipçili hesaplar üzerinde birtakım dolandırıcılık faaliyetlerine yapmaya devam ediyorlar. Bunun yanı sıra bazı terör örgütleri, suç örgütleri açısından bu tip hesapların propaganda amaçlı kullanıldığına defalarca şahit olmuş durumdayız" 

BİNLERCE KİŞİ MAĞDUR! PEKİ NE YAPILMALI?

Binlerce kişinin mağdur olduğunu söyleyen Ergün, "Böyle durumlarla karşılaşan kişilerin konuyu ivedilikle öncelikli olarak BTK’nın internet sitesinde Instagram ve diğer sosyal medya şirketlerinin irtibat bilgileri vardır. Bu bilgiler sayesinde konuyu Instagram yönetimine bildirmeleri gerekmekte. İkinci olarak Cumhuriyet savcılıklarına konuyu intikal ettirip hesabı ele geçirilen kişilerin tespit edilmesi ve haklarında işlem yapılmasıyla ilgili taleplerde bulunabilirler. Yine Sulh Ceza Hakimliği nezdinde erişim engelleme hesaplarına yönelik aldırabilirler. Bunlar yapılmazsa eğer hesap hali hazırda kendilerinin gözükeceği için gayrihukuki işlemlerden sorumlu tutulma riskleri vardır. Dolayısıyla hiç vakit kaybetmeden bu önlemlerin alınması lazım" diye konuştu.

Dolandırıcıların tuzaklarına düşmemek için ne yapılması gerektiğini de anlatan Ergün, “Öncelikli olarak mesaj kısmına kendi arkadaşlarımızdan dahi gelmiş olduğunu görsek bağlantılara bunun teyidini yapmadan tıklamamız gerekiyor. Çünkü bu dolandırıcılar hesapları ele geçirdikten sonra bu sefer o hesap kullanıcısının arkadaş listesine kendisi göndermiş gibi mesajlar gönderip tuzaklarına düşürmek istiyor insanları. İkinci olarak Instagram güvenlik bloğunu çok sert tutmak lazım. Bu da ikili hatta üçlü güvenlik tedbirleri almakla mümkün olabiliyor" açıklamalarında bulundu.

İnstagram hesabı nasıl silinir? İnstagram nasıl kapatılır? İnstagram hesabı nasıl silinir? Bir milyardan fazla kullanıcısı olan dünyanın en büyük fotoğraf ve video paylaşım platformu İnstagram hesabını silmek veya uygulamayı kapatmak isteyenler için hazırlamış olduğumuz bu haberde "İnstagram hesap silme nasıl yapılır?, Instagram kapatma nasıl yapılır?" sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız. İşte Instagram silme ve kapatma rehberi...

Selçuk Bayraktar'a "İsrail" sansürü uygulayan İnstagram geri adım attı Selçuk Bayraktar'a "İsrail" sansürü uygulayan İnstagram geri adım attı Sosyal medya hesaplarının İsrail'in Filistinlilere uyguladığı şiddete tepki paylaşımlarını kaldırması dünyada gündem olmuştu. Bayraktar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar'ın, işgalci İsrail'e tepki gösteren paylaşımını kaldıran Instagram gelen tepkiler sonrası kararından geri adım attı.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber