15˚
İstanbul
15˚
hafif yağmur
Nem %62
Rüzgar 7.10 /s
Cuma
20˚/11˚
Cumartesi
23˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
22˚/16˚
19 Mayıs 2022 Perşembe
2021-10-27 17:14:41

Gelinden kaynanasına büyük fedakarlık! Birbirlerine 'ciğerim' diyorlar

Kocaeli'de yaşayan 65 yaşındaki Nevin Tosun, 4 yıldır mücadele ettiği karaciğer yetmezliğinden gelini sayesinde kurtuldu. Hiç düşünmeden kayınvalidesine donör olan Sibel Tosun, operasyonun ardından hem kayınvalidesini sağlığına kavuşturdu hem de herkesin takdirini kazandı.

Gelinden kaynanasına büyük fedakarlık! Birbirlerine 'ciğerim' diyorlar
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

4 yıldır karaciğer yetmezliğinden muzdarip olan 65 yaşındaki Nevin Tosun'un imdadına gelini Sibel Tosun yetişti. Kayınvalidesini kendi annesinden ayırmayan 2 çocuk annesi gelin, hiç düşünmeden donör olduğu kayınvalidesinin hayatını kurtardı. Aralarının önceden de iyi olduğunu belirten ikili, artık birbirine 'ciğerim' diye hitap ediyorlar.

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaşayan 2 çocuk, 3 torun sahibi 65 yaşındaki Nevin Tosun, 4 yıldır karaciğer yetmezliği ile mücadele etti. Durumu gittikçe kötüleşen Tosun'un imdadına ise 15 yıllık gelini yetişti. Kayınvalidesini öz annesinden ayırmayan 38 yaşındaki Sibel Tosun, donör olarak hiç düşünmeden karaciğerini verdi. Gelin-kayınvalide, 6 Ekim’de İstanbul’da özel bir hastanede ücretsiz operasyon geçirdi.

"BAŞTA KABUL ETMEDİM, DOKTORLAR İKNA ETTİ"

Zorlu bir süreçten geçtiğini anlatan Nevin Tosun, "Son 4 senede çok kötü günler yaşadım ama ameliyat olduktan sonra Allah’ıma binlerce şükürler olsun sağlığıma kavuştum. Eski sıkıntılarımın hiç biri yok, hepsi gitti. Çocuklarım maalesef donör olamadı, uymadı. Yeğenim de olmadı. Sibel kızım, “ben gönüllüyüm” dedi. Ben ilk başta kabul etmedim. Sonuçta 2 torunumun annesi, ben nasıl olsa hastayım onun da rahatsızlanmasını istemedim. Ama bana izah ettiler, vericinin zarar görmeyeceğini, vericiye hastadan daha önem verildiğini söylediler, beni ikna ettiler. Sibel’inki uydu. Öyle olunca 5 Eylül'de muayene oldum, 6 Ekim de de ameliyatım başarılı geçti. İki gün yoğun bakımda kaldım. Şimdi 1 haftadır evimdeyim, Allah'ıma şükürler olsun. Bu arada şeker ve tansiyon hastasıyım, hepsi normale döndü" dedi.

"RABBİM BANA İKİ TANE HAZIR KIZ EVLAT VERDİ"

Gelinine, "ciğerim" diyerek hitap ettiğini kaydeden Tosun, "Kızıma, "ciğerim nasılsın?" diyorum, gülüşüyoruz. Oğlum gelin kızımla beni tanıştırdığı zaman telefonuma "gelincik" diye kaydettim. Gelincik çiçeği narin, nazik ve güzeldir. Ben onu evlat yerine koydum. 2 erkek annesiyim ve bana "kız evladın yok, yazık" dediler, hayır dedim. Rabbim bana iki tane hazır kız evlat verecek dedim. Gerçekten de öyle oldu. Bir de küçük gelin kızım var. Her ikisinden de, annelerinden de Allah razı olsun. Evimizde mutlu bir yaşantımız var. Her şeyi paylaşıyoruz" diye konuştu.

Birbirlerine 'ciğerim' diyen gelin ile kaynananın arasından su sızmıyor.

"ANNEMİN SENELERDİR ÇEKTİĞİNE BİZ ŞAHİDİZ"

Sibel Tosun ise ameliyat oldukları hastaneden, doktorlardan ve ekipten çok memnun olduklarının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

"Hocamız, nakil ekibi, hastane, bütün çalışanlardan çok memnunuz. Allah hepsinden razı olsun. Bize bebek gibi baktılar. Bu bizim için çok önemli. Devletimiz bize 5 kuruş ödetmeden, her şeyi tamamen karşıladı. Nakil olacak hastalar var, biz onlara ulaşmanın derdindeyiz. Ağrı’da ki Ayşe teyzemiz de, Tekirdağ'da ki Hasan amcamız da hastaneye gidebilir. İnsanlar hastanenin lüksünü görünce kapısının önünden geçmeye korkuyorlar. Bence gitsinler, araştırsınlar. Biz annemizin senelerdir neler çektiğine şahidiz. Önce Allah'ın rızasını gözetiyorum. Önce Allah rızası, sonra da annemin sağlığına kavuşması benim için önemli"

Kayınvalide Tosun, 4 yıldır mücadele ettiği karaciğer yetmezliğinden gelini sayesinde kurtuldu.

"AYNI EVDE GAYET MUTLU YAŞADIK"

Kayınvalidesi Nevin Tosun’un çocuklarına ve torunlarına çok bağlı olduğunu dile getiren Tosun, "15 yıldır beraberiz, 5-6 yıl aynı evde kaldık. Bu zamanda gelin ve kayınvalideler pek aynı evde kalmıyor. Biz gayet mutlu şekilde yaşadık. Birbirimize çok bağlıyız. Annemin evlatlarına bağlılığını görmek beni çok mutlu ediyor. Söylediği hiçbir şeyi yanlış anlamıyorum. Çünkü evlatlarının iyiliğini düşünüyor” şeklinde konuştu.

Nakil bekleyen çok sayıda hasta olduğunu vurgulayan Tosun, “Hastane sürecinde yatan hastaların bebek olduğunu gördük. Nakil için donör arandığını gördük. Neden olmasın? Gördüğünüz gibi ben çok sağlıklıyım. 6 aya kadar ciğer kendisini yeniliyor. Lütfen herkes nakil konusunda duyarlı olsun. İnsanın hayatını kurtarmak, onu yaşatmak kadar kıymetli bir şey yok. Ben bunun onurunu hep yaşayacağım" dedi.

Etiketler