Tgrt Haber
11˚

Hız aşımından kaynaklanan cezaları iptal ettirebilirsiniz! Yargıtay'dan emsal karar

28 Aralık 2021 10:26
Editör: Berna Akkaya

Adana'dan Amasya'ya doğru yolculuk eden sürücüye, hız limitini 25 kilometre aştığı gerekçesiyle verilen 314 lira para cezası, Yargıtay'ın kararıyla iptal edildi. Yüksek Mahkeme, metal yoğunluğundan dolayı cihazın yanlış ölçüm yapabileceğini belirterek emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Hız aşımından kaynaklanan cezaları iptal ettirebilirsiniz! Yargıtay'dan emsal karar
Yargıtay, Trafik Cezası, Hız Aşımı, Trafik

Adana'da Amasya'ya doğru yolculuk eden avukat Nazan Akça Subaşı, hız limitini 2 kilometre aştığı gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı. Soluğu mahkemede alan Subaşı'nın cezası, cihazın metal yoğunluğundan dolayı yanlış ölçüm yapmış olabileceği ihtimaliyle iptal edilirken karar, emsal niteliği taşıdı.

70 KM HIZLA GİDEN ARACI 79 KM ÖLÇTÜ

Avukat Nazan Akça Subaşı, 21 Ağustos’ta bir müvekkilinin duruşması için Amasya’ya gitti. Subaşı, 01 ND 410 plakalı otomobiliyle Amasya-Tokat arasında yer alan İpek Caddesi’ni kullanıp, aynı gün Adana’ya geri döndü. Ancak bir süre sonra Subaşı’na İpek Caddesi’nde 70 kilometre olan hız limitini aştığı gerekçesiyle 314 lira para cezası geldi. Söz konusu hız limitini, 79 kilometreyle aştığı için cezayla karşılaştığını gören Nazan Akça Subaşı, Amasya Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü’nce kendisi için düzenlenen ceza tutanağına itiraz edip, Amasya Sulh Ceza Hakimliği’ne 18 Eylül’de başvuruda bulundu. Mahkeme, söz konusu başvuruyla ilgili olarak kararını 3 ay sonra verdi. 18 Aralık’ta açıklanan kararla birlikte idari para cezasını da iptal edildi.

KALİBRASYON HATASI

Mahkeme gerekçeli kararında, “Aracın, 79 kilometre hızla seyrederek, azami hız sınırını yüzde 10 nispetinden 2 km/s aştığı ve hız aşımın miktarının düşüklüğü dikkate alındığında; EDS cihazlarının kalibrasyon hatası, ışık ve metal yoğunluğu nedeniyle bu hız limitlerini yanlış ölçebilme ihtimalinin olduğu; olaydaki hız aşımı miktarının makul bir miktar olduğu yargı kararları doğrultusunda bu kadar az bir hız aşımı miktarının, makul sayılabileceği ve cezalandırılmasının hakkaniyet ilkesine aykırı olacağı anlaşılmaktadır” ifadesi yer aldı.

Hız aşımından kaynaklanan cezaları iptal ettirebilirsiniz! Yargıtay'dan emsal karar
Cezaya itiraz eden avukat Subaşı, savunmasında hız lmitini aşmadığını belirterek cezaya itiraz etti.

"BU KADAR GÜZEL GEREKÇE BEKLEMİYORDUM"

314 liralık idari para cezasının kaldırılması ve ödediği ceza miktarının kendisine iadesi yönünde karar çıkan Avukat Nazan Akça Subaşı, “Amasya’ya duruşma için gidiyordum ve arkamdan trafik cezası geldi. Baktığımda da hız sınırı 70 olan yerde 79 kilometre ile gittiğimi ölçmüşler. Ben de savunmamı, ‘Kesinlikle 79 kilometre hızla gittiğimi kabul etmiyorum’ diyerek yazdım. Ben ancak bu savunmayı yaparken mahkemenin bu kadar güzel bir gerekçe yazacağını beklemiyordum. Mahkeme de gerekçesinde metal yoğunluğu, kalibrasyon hatası gerekçesiyle EDS cihazlarının yanlış ölçme ihtimali olduğu gerekçesiyle cezayı iptal etti” diye konuştu.

Hız aşımından kaynaklanan cezaları iptal ettirebilirsiniz! Yargıtay'dan emsal karar

"TÜRK HAKİMLERİNE GÜVENİNİZ"

Ceza iptalini beklemediğini aktaran Subaşı, “Mahkemenin bu kadar güzel bir gerekçeyle, fizik kurallarını da anlatarak iptalini beklemiyordum. Çok güzel bir gerekçe ve bence kesinlikle emsal olabilecek bir karar. Kesinlikle ceza size tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde sulh ceza hakimliklerine başvurunuz. Nasılsa iptal edilmez gibi bakmayınız. Türk hakimlerine güveniniz. Çok güzel gerekçelerle inceliyorlar ve iptal ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.