2022-05-25 14:18:31 | Son Güncelleme : 2022-05-25 14:28:57

Almanya ülkeye girişlerde 3G'yi askıya alıyor! 1 Haziran'dan itibaren eskiye dönüş

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, ülkeye giriş yapan yolcular için gerekli olan 3G kuralını yani aşı yaptırma, hastalığı atlatma ya da negatif test sonucu şartlarını 1 Haziran'dan itibaren yaz dönemi için kaldıracaklarını açıkladı.

Almanya ülkeye girişlerde 3G'yi askıya alıyor! 1 Haziran'dan itibaren eskiye dönüş
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İki sene önce Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen Covid-19 virüsüyle mücadele kapsamında getirilen şartları Almanya da esnetmeye karar verdi. Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, son açıklamasında koronavirüs salgınıyla mücadele doğrultusunda alınan seyahat kurallarının hafifletileceğini duyurdu. Lauterbach, Almanya'ya giriş yapan yolcular için geçerli olan 3G kuralını (aşı yaptırma, hastalığı atlatma veya negatif test sonucu) 1 Haziran'dan itibaren yaz dönemi için kaldıracaklarını söyleyerek, "Ağustos sonuna kadar ülkeye girişlerde 3G kuralını askıya alacağız” ifadelerini kullandı.

MUTASYONLU VİRÜS BÖLGELERİ İÇİN DEĞİŞİKLİK YOK

Bu doğrultuda 1 Haziran'dan itibaren Almanya'ya dönen vatandaşlar ve ülkeye gelen yolcular artık aşılandıklarına, Covid-19'u geçirdiklerine veya test sonuçlarının negatif olduğuna dair belge sunmak zorunda olmayacak. Koronavirüs seyahat kurallarındaki söz konusu karar, Ağustos ayı sonuna kadar geçerli olacak. Şu anda geçerli olan ülkeye giriş yönetmeliğine göre 12 yaşın üzerindeki tüm kişiler için 3G kuralı geçerli durumda.

Virüsün mutasyon türlerinin görüldüğü bölgelerden gelen yolcular için ise katı kurallar geçerli olmaya devam edecek. Bu bölgelerden gelen yolcular, aşılanmış veya iyileşmiş olsalar bile Almanya'da 14 günlük karantinaya girmeleri gerekecek.

Lauterbach mutasyonların görüldüğü bölgelere yönelik, "Yeni bir mutasyonun tespit edildiği ve tehlike arz edebilecek bölgeler olursa ülkeye girenler karantinaya alınmalı. Yaz aylarındaki daha düşük insidans değerlerinde bile küresel salgına karşı temkinli olmalıyız" şeklinde konuştu.

KABİNE ONAYI BEKLENİYOR

Seyahat kuralların gevşetilmesine, Almanya'da korona virüs vakalarındaki sayıların istikrarlı bir şekilde düşmesinin yol açtığı belirtiliyor. Ancak, bu kural değişikliğinin kabinenin onayına sunulması gerekiyor. Giriş yönetmeliğinde yapılan değişikliğin kabine tarafından kabul edilmesi ve derhal yürürlüğe girmesi bekleniyor.