Tarih : 29.01.2014 - 13:19 Yorum : 0

Türkmenler Esad rejimine karşı savaşıyor

Suriye Halep Türkmen Meclisi Gaziantep sorumlusu Türk, ÖSO ile 2,5 yıldır Esad rejimine karşı mücadele ettikleri ifade ederek, 'Bugün Türkmenler IŞİD ile savaşıyor' dedi.

Türkmenler Esad rejimine karşı savaşıyor

Suriye Halep Türkmen Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Abdullah Dede, "Suriyeli Türkmenlerin mülteci haline gelmesini istemiyoruz" dedi. Bir süre önce Akçakale bölgesinde Türkçe konuşan insanların savaş nedeniyle Suriye sınırını geçerek Türkiye geldiğini hatırlatan Dede, çatışmaların devam ettiği Humus'ta da Türkçe konuşan insanların sürülmek istendiğini kaydetti. Suriyeli Türkmenlerin dışarı atılmak istendiğini vurgulayan Dede, "Bir senedir abluka altındalar. İnsanlara ot dahi toplatmıyorlar. Kadınlarımız keskin nişancılar tarafından öldürülüyor" dedi. Türkmenlerin Suriye'de kalmaları için ciddi anlamda desteğe ihtiyaç duyduğunu dile getiren Dede, aksi takdirde Türkmenlerin varlığının biteceğine dikkati çekti.
Halep'e bağlı Çobanbey köyünde şiddetli çatışmaların yaşandığını anlatan Dede, şöyle konuştu: "Çatışmalar nedeniyle sürülen Türkmenler sınıra doğru geliyor. Suriyeli Türkmenlerin mülteci haline gelmesini istemiyoruz. Vatanımızda kalmak ve kimseye yük olmak istemiyoruz. Türkiye'den gerçekten destek istiyoruz. Sadece hükumetin değil, diğer siyasi partiler ve vatandaşların da desteğini bekliyoruz." Dede, devam eden Cenevre-2 Konferasın'nda Suriyeli Türkmenlerin sorunlarının da konuşulması gerektiğini dile getirdi. Suriye Halep Türkmen Meclisi Gaziantep sorumlusu Hamis Türk de ÖzgürSuriye Ordusu (ÖSO) ile 2,5 yıldır Esad rejimine karşı mücadele ettikleri ifade ederek, "Türkmenler, bu savaşta 28 bin şehit verdi. Suriye halkıyla el ele vererek rejime karşı savaştık ancak Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) grubu karşısında yalnız kaldık. Maalesef bugün TürkmenlerIŞİD ile savaşıyor. İmkansızlıklar nedeniyle bugün Türkiye'nin sınırına yakın 214 köyümüz bu grubun saldırısı altında" dedi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber