15˚
İstanbul
15˚
hafif yağmur
Nem %62
Rüzgar 7.10 /s
Cuma
20˚/11˚
Cumartesi
23˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
22˚/16˚
19 Mayıs 2022 Perşembe
2021-10-09 11:57:49

Bakan duyurdu: İşte TOGG'un piyasaya sürüleceği tarih

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank TOGG için tarih verdi. Varank, "Türkiye'nin otomobili, inşallah 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkacak. 2022 sonunda seri üretim bandından çıkan araçlar, 2023 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmüş olur" dedi.

Bakan duyurdu: İşte TOGG'un piyasaya sürüleceği tarih
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, TOGG’un banttan indirileceği tarihi açıkladı.

Türkiye'nin otomobiline duyulan heyecan ve meraktan dolayı memnuniyetini dile getiren Bakan Varank, TOGG'un ilk tanıtımından itibaren herkesin bu aracın ne zaman çıkacağıyla ilgili sorular sorduğunu belirtti.

"Türkiye'nin otomobili, inşallah 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkacak” diyen Bakan Varank,”Fabrikanın inşaatı devam ediyor. Makine siparişleri yapıldı. Arabanın prototipleri testlere girmeye başladı. 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkan araçlar, 2023 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmüş olur” ifadelerini kullandı.

“DOĞRU ZAMANDA DOĞRU TEKNOLOJİYE YATIRIM YAPTIK”

Doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yaptıklarını kaydeden Bakan Varank, “Türkiye'nin otomobilini bir araba olarak görmemek gerekiyor. Türkiye'nin otomobil projesi aslında, değişen otomotiv endüstrisine Türkiye'nin bir cevabı. Biz aracı ilk ilan ettiğimizde doğuştan elektrikli olacağını, bazı otonom özelliklere sahip olacağını ve aynı zamanda fikri mülkiyet hakları bizim olduğu için bu aracı aslında teknoloji platformu olarak görmemiz gerektiğini, 'startup'ların geliştirdiği teknolojileri bu araca entegre edebileceğimizi dile getirmiştik. İnsanlar elektrikli araç için daha erken diyordu. Şu anki geldiğimiz noktada yüz yıldır otomobil üreten firmalar, biz bu elektrikli araç devrimini nasıl yakalayacağız diye endişe içerisindeler. Biz aslında doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yapmış olduk. Başarının anahtarı da burada. Doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yaptığınızda kazanmamanız için hiçbir sebep yok” dedi.

Etiketler