Tgrt Haber
12 Şubat 2023 10:01 - Güncelleme : 06 Eylül 2023 09:48

Radye temel sistemi hayat kurtardı! TOKİ evleri depremde nasıl ayakta kaldı?

Kahramanmaraş’ın merkez üssü olarak tespit edildiği iki büyük depremin ardından 24 bin 617 kişi yaşamını yitirirken binlerce kişi de evsiz kaldı. Dokuz saat arayla iki deprem felaketinin yaşandığı 10 ilde TOKİ’ye ait toplam 133 bin 759 konut bulunuyor. Depremzede şehirlerin vali ve kaymakamları şiddetli sarsıntılara rağmen ayakta kalan TOKİ konutlarında yaşayanlara evlerine girebileceklerine dair yazı gönderdi.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Yenişafak
Radye temel sistemi hayat kurtardı! TOKİ evleri depremde nasıl ayakta kaldı?
TOKİ, Deprem, Kahramanmaraş

Türkiye’de 6 Şubat tarihinde yaşanan binlerce insanın yaşamın mal olan deprem felaketinin ardından bir hafta geçti. 7,7 ve 7,6’lık depremler sonrası enkaz çalışmaları devam ederken yaşamını yitirenler son yolculuklarına uğurlanıyor. 13 milyon kişinin hayatının etkilendiği depremler sonrasında evlerinin yıkılmasıyla beraber binlerce kişi de yaşadıkları şehirleri terk etmek zorunda kaldı. 10 ilde büyük yıkımlar yaşanırken TOKİ konutlarının ayakta kalması dikkat çekti. 

10 İLDE TOPLAM 133 BİN 759 TOKİ KONUTU VAR

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı verilerine göre depremin yaşandığı 10 ilde TOKİ tarafından yapılan 133 bin 759 konut var. TOKİ bugüne kadar Kahramanmaraş'ta 5 bin 545, Hatay'da 8 bin 18, Gaziantep'te 27 bin 947, Adıyaman'da 7 bin 65, Adana'da 21 bin 154, Osmaniye'de 3 bin 323, Malatya'da 20 bin 605, Şanlıurfa'da 17 bin 261, Diyarbakır'da 20 bin 912 ve Kilis'te 1. 929 konut üretip hak sahiplerine teslim etmişti.

TOKİ KONUTLARI NEDEN YIKILMADI?

Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan binalarda binlerce insan yaşıyordu. 9 saat arayla meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde depremlere rağmen TOKİ’nin ürettiği konutlar ayakta kalmayı başardı. Konutların dışında TOKİ’nin geliştirdiği projeler içerisinde okul, hastane, cami, kreş ve çarşı gibi sosyal donatılar da depremden büyük zarar görmedi. Uzmanlar, TOKİ yapımı binaların ayakta kalmasını; yükün zemine düzgün bir şekilde dağılmasını sağlayan, depreme dayanıklı radye temel üzerine kurulmasına bağlıyor.

EVLERİNİZE GİREBİLİRSİNİZ YAZISI

TOKİ'nin Gaziantep İslahiye ve Nurdağı'ndaki konutlarını vatandaşlara teslim etme hazırlığında olduğu da bildirildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri, hasar tespit çalışmalarında TOKİ konutlarında hiçbir hasar olmadığını tespit etti. Bakanlık, 10 ilin valilik ve kaymakamlıklarına TOKİ konutları sakinlerinin evlerine girebileceğini belirten yazı gönderdi. 

TOKİ EVLERİNDE KİRALIK ARAYIŞI

Osmaniye ve Adana’daki TOKİ konutlarının sakinleri, depremin ardından çok sayıda kişinin gelerek kiralık daire sorduğunu söyledi. Hamit Canpolat, “15 yıldır TOKİ’de oturuyorum. 7,4 şiddetinde sallandık. Bir yerinde tek çatlak yok. Sağlam olduğu için herkes gelip kiralık ev soruyor. Ama şu an burada kiralık ev yok” dedi.

Kaynak: Yenişafak
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...