2018-07-22 22:20:30

Ağrı'da şiddetli sağanak nedeniyle Ahmed-i Hani Türbesi'ni su bastı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde etkili olan şiddetli sağanak, taşkına neden oldu.

Ağrı'da şiddetli sağanak nedeniyle Ahmed-i Hani Türbesi'ni su bastı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İlçe merkezinde akşam saatlerinde etkili olan ve yaklaşık bir saat  süren şiddetli sağanak nedeniyle bazı dere yatakları taştı. Şiddetli yağıştan, Ahmed-i Hani Türbesi ve İshak Paşa Sarayı'nın  bulunduğu tarihi bölge de olumsuz etkilendi.

AHMED-İ HANİ TÜRBESİ'Nİ SU BASTI

Tarihi türbenin çevresinde bulunan yamaçlardan akan sular, toprak  kaymalarına yol açtı. Ahmed-i Hani Türbesi'nden İshak Paşa Sarayı'na kadar uzanan yol çamur  ve kaya parçalarıyla kaplanırken, türbenin içi ve bahçesini de su bastı.

Sağnağın ardından Kaymakamlık, Belediye ve Devlet Su İşleri (DSİ)  ekipleri tarafından başta tarihi bölge olmak üzere ilçe genelinde zarar gören  yerlerde çalışma başlatıldı. Doğubayazıt Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ulaş Akhan, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, 20 yıldır başta altyapı olmak üzere temel  belediyecilik hizmetlerinden yoksun kalan ilçenin her yağışta sel riskiyle karşı  karşıya kaldığını söyledi. 

Geçen yıl görevlendirmeyle birlikte ilk olarak ilçenin altyapısını  sıfırdan ayağa kaldırmak için çalışma başlattıklarını anlatan Akhan, şöyle  konuştu:  "Koca bir ilçe düşünün, 20 yıldır altyapısına bir çivi dahi  çakılmamış. Kanalizasyon ve içme suyu hattı olmayan birçok mahallemiz var. Dere  yataklarının durumu içler acısı. İşte böyle bir ilçeyi sıfırdan ayağa kaldırmak  için geçtiğimiz yıl göreve gelmemizle birlikte ilk olarak altyapı sorununa el  attık. 10 milyon liralık kaynakla başladığımız altyapı çalışmalarımız hızla devam  ediyor. Birçok mahallemizi kısa süre içinde yeni kanalizasyon ve içme suyu  şebekeleriyle tanıştırdık.  Her yağışta ilçemizi sel riskiyle karşı karşıya  bırakan bazı dere yataklarının da yönünü DSİ ekiplerimizin de desteğiyle  değiştirmeye başladık. Ayrıca bugüne kadar 1 milyon lira harcayarak yeni yağmur  suyu hatları ve 4 adet köprü yaptık. Bunların dışında DSİ tarafından da bir daha  sel felaketlerinin yaşanmaması için kapsamlı bir kuşaklama projesi hazırlandı."

Akhan, şu ana kadar meydana gelen şiddetli yağışlarda can kaybının  yaşanmadığını belirterek, "Taşkınlardan mağdur olan bölgelerimizde de gerekli  müdahaleleri anında yapıyoruz. Çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor." dedi.

Etiketler