19˚
İstanbul
19˚
açık
Nem %39
Rüzgar 6.38 /s
Cumartesi
23˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/17˚
Salı
22˚/15˚
20 Mayıs 2022 Cuma
2014-11-12 11:45:00

Baransu'ya Erdoğan'a 'hakaret ve şantaj'dan dava

Gazeteci Mehmet Baransu hakkında, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "hakaret ve şantaj"da bulunduğu gerekçesiyle dava açıldı.

Baransu'ya Erdoğan'a 'hakaret ve şantaj'dan dava
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Gazeteci Mehmet Baransu hakkında, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "hakaret ve şantaj"da bulunduğu gerekçesiyle dava açıldı. Anadolu Cumhuriyet Savcısı Sıddık Çinko tarafından hazırlanan iddianamede, olay tarihinde Başbakan olan Erdoğan'ın avukatı aracılığıyla sunulan şikayet dilekçesinde, Baransu'nun, farklı tarihlerde Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda, müvekkiline yönelik "hakaret ve şantaj" unsurlarının bulunduğunun belirtilmesi üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedildi. İddianamede, çağrıya rağmen Mehmet Baransu'nun savcılığa müracaat etmediği belirtildi.
Baransu'nun paylaşımlarına da yer verilen iddianamede, toplanan delillerle oluşan dosya kapsamında Baransu'nun "hakaret" ve "şantaj" suçlarından yargılanması gerektiğinin anlaşıldığı vurgulandı. İddianamede, Baransu'nun Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen "hakaret" ve "şantaj" suçlarından 2 yıl 5 aydan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianame, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Sanık Mehmet Baransu'nun yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

Etiketler