2022-06-24 21:40:35 | Son Güncelleme : 2022-06-24 22:56:55

Son dakika! Yangın kontrol altında! Bakan Kirişçi: 4500 hektar alan zarar gördü

Son dakika haberi: Orman Bakanı Vakit Kirişçi Marmaris yangınına ilişkin yeni değerlendirmede bulundu. Yangında 4500 hektar alanın zarar gördüğü bildirildi.

Fotoğraf (İHA)
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Fotoğraf (İHA)

Marmaris'te başlayan orman yangınının son bilançoları açıklandı. Farklı noktalarda devam eden orman yangınıyla mücadele üçüncü günde devam ediyor.

Alevler, sert esen rüzgarın etkisiyle Marmaris güzergahına doğru ilerlemeye başladı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Soylu, Muğla Afet Koordinasyon Merkezi'nde düzenlenen toplantıya katıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, akşam saatlerinden itibaren iki kez havadan yangın alanını incelediklerini belirterek, “Her iki incelememizde de bizi kaygılandıracak bir olumsuz durum olmadığını gördük. İnşallah bu geceyi de bu şekilde geçirdiğimizde yarın sabah gelinen son noktayı paylaşmış olacağız. Bu olumlu seyrin devam etmesini diliyorum” dedi. Bakan Kirişçi, yangının kontrol altına alındığını ve soğutma işlemlerinin sürdüğünü belirtti.

4 BİN 500 HEKTAR ALAN KÜLE DÖNDÜ

Bakan Kirişci, yanan alanla ilgili bilgi vererek şöyle konuştu: Net olarak ‘burası tamamen yanmış’ denilen yerlerin dışında kısmen yanmış ama içinde bölümlerin olduğu alanlar var. Yaklaşık 4 bin 500 hektar alanın yandığını söyleyebiliriz. 72 saat dolmadan bu çalışma tamamlanmış oldu.

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de, meteorolojik olayların beklediklerinden daha iyi geliştiğini söyleyerek, “Dün itibarıyla yangının durduğu noktadan 1 metre dahi ilerlemeden bugünü kapattık. Yangının ilerleme istikametlerinin tamamı tutulmuş durumda. Yangın bugün hiç genişlemedi. Çalışmalarımızın hepsini o sınırlar içerisinde gerçekleştirdik. Şu an itibarıyla ekiplerimiz sahada soğutma çalışmaları yapıyorlar. İnşallah bu gece bir aksilik olmazsa sabaha çok daha iyi bir sonuç ifade edebileceğiz." diye konuştu.