2022-06-06 09:44:29 | Son Güncelleme : 2022-06-06 09:54:28

İlber Ortaylı’dan RTÜK'e uyarı: Televizyonda yanlış Türkçe konuşuluyor

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, televizyonlarda yanlı Türkçe kullanıldığını belirterek RTÜK'e bu konuda uyarılarda bulundu. Ortaylı, "RTÜK denen yere hep tembih ediyoruz. Bir konuda çalışırsanız herkes sizi tutar, alkışlar" dedi.

İlber Ortaylı’dan RTÜK'e uyarı: Televizyonda yanlış Türkçe konuşuluyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, İlkadım Belediyesi tarafından bir alışveriş merkezinde düzenlenen kitap fuarındaki söyleşide açıklamarıyla yine gündem oldu.Televizyonda yanlış Türk kullanıldığının altını çizen Ortaylı, RTÜK'e uyarılarda bulundu.

"HERKES SİZİ TUTAR, ALKIŞLAR"

RTÜK'ün bu konu üzerinde durmasının istediklerini ve her yerde tembihlediğini söyleyen Ortaylı, "Bir konuda çalışırsanız herkes sizi tutar, alkışlar. En azından benim gibiler" dedi. Sunucuların ve spikerlerin bu konuda dikkatli olmasını söyleyen Ortalı, "Türkçede 8 tane sesli vardır. Bir sürü dilin aksine vurgulama yoktur" dedi.

"KİM ÖĞRETİYOR BUNU SANA"

Günlük hayatta yaşadığı bir olaydan da bahsederek Türkçenin doğru kullanılmasını isteyen Ortaylı, “Lüzumsuz yere de her sesliyi uzatamazsın. Çünkü Türkçede sesli harf olmayan hece yoktur. İki sessiz yan yana gelmez. Türk hecesi dediğin mutlaka bir sesli ihtiva eder. Daha ne diye vurguluyorsun seslileri. Kim öğretiyor bunu sana. Rahmetli Sinanoğlu ‘Casuslar yapıyor bunu’ derdi sinirlendiğinde" ifadelerini kullnadı.