20˚
İstanbul
20˚
açık
Nem %37
Rüzgar 6.38 /s
Cumartesi
23˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/17˚
Salı
22˚/15˚
20 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-20 12:07:23

Son dakika! Bakan Koca 'Dünyada bir ilk' diyerek duyurdu: Aşılamada yeni dönem, pazartesi başlıyor

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Yapılacak çalışmanın dünyada ilk olacağını vurgulayan Bakan Koca, iki BioNTech üzerine bir Turkovac aşısı çalışması başlatılacağını duyurdu.

Son dakika! Bakan Koca 'Dünyada bir ilk' diyerek duyurdu: Aşılamada yeni dönem, pazartesi başlıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası aşı çalışmalarına ilişkin önemli gelişmeleri açıklandı. Türkiye bir ilki deneyecek. İlk kez iki doz mRNA aşısı üzerine bir inaktif aşı çalışması uygulanacak. 24 Ocak Pazartesi günü Ankara’da başlayacak olan projede inaktif aşı olarak yerli aşı Turkovac uygulanacak. 

Türkiye koronavirüsle mücadele kapsamında dünyada bir ilke imza atacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mRNA, yani Biontech aşısı üzerine bir hatırlatma dozu Turkovac çalışmasının uygulanacağını duyurdu.
Kabine Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Koca’nın gündeminde koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşı Turkovac vardı. Vatandaşlar üzerindeki antikor değişimini gözlemleyebilmek için bir çalışma başlatılacağını söyledi.

"DÜNYADA İLK OLACAK"

Kovid-19'a karşı aşılama çalışmalarına ilişkin son durum sorulan Koca, şunları kaydetti:

"İki doz BioNTech aşısı üzerine bir doz TURKOVAC aşısı çalışmasını başlatacağız. Pazartesi günü başlayacak çalışma ile hastada olan antikor değişimi gözlemlenecek. Etik kurul çalışmasını tamamladı, izin verdi. Çalışma ilk başta Ankara Şehir Hastanesi merkezli başlayacak. mRNA üzeri inaktif aşı çalışması dünyada ilk olacak."

Öte yandan dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası hastalığın bulaşma alanlarında özel tedbirler alınmasına karar verilmişti. Alınan kararlar şu şekilde:

  • Aşı olmuş vatandaşlarımızın karantinaya alınmaması kararının uygulanmasına devam edilecektir.
  • Omicron varyantının hastaneye yatışlara etkisinin önceki varyantlar ile kıyaslandığında önemli ölçüde daha az gerçekleştiği güncel verilerle de teyit edilmiştir. Ancak vaka sayılarının artışının çok yüksek olması durumunda oran düşük olsa da sınırsız olmayan sağlık kapasitesini zorlayabilecektir. Bu ihtimali dikkate alarak tedbirlerin uygulanmasında azami hassasiyet gösterilmelidir. Sorumlu her vatandaşımız tedbirlere uyarak üzerine düşeni yapmalıdır.
  • Alınan tedbirlerin ve kaldırılan kısıtlamaların etkisinin ölçülmesine yönelik pilot çalışmalar ile planlı taramalar yapılmasına karar verilmiştir. Buna göre hastalığın bulaşma alanlarında yaşanan riskler varsa özel tedbirler alınmasına karar verilmiştir.

24 Ocak Pazartesi günü Ankara’da başlayacak olan projede inaktif aşı olarak yerli aşı Turkovac uygulanacak. 

  • Hatırlatma dozu aşılarının uygulanmasında hassasiyet gösterilmesinin omicron varyantına karşı önemli bir tedbir olduğu unutulmamalıdır.
  • Vakalar, hastaneye yatanların yaş grupları dikkate alınarak değerlendirildiğinde 65 yaş üzeri büyüklerimizin risk altında olduğunu göstermektedir. 65 yaş üzeri büyüklerimizi korumak için azami hassasiyet gösterilmelidir. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın hatırlatma dozunun uygulanması son derece önemlidir.
  • Omicron varyantının yayılma hızının yüksekliği dikkate alınarak maske kullanımında ısrar edilmelidir. Maske en pratik ve etkili korunma yöntemidir.
Etiketler