2022-07-01 23:48:00 | Son Güncelleme : 2022-07-02 05:32:13

DSÖ'den maymun çiçeği için korkutan uyarı: Avrupa'da vakalar son 2 haftada 3 katına çıktı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyanın farklı bölgelerinde görülen maymun çiçeği virüsüyle ilgili endişelendiren bir açıklama yaptı. Avrupa'da son 2 haftada vakaların 3 kat artış gösterdiğini belirten DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Kluge, hastalığa yakalananların büyük bölümünün 21 ile 40 yaş arası olduğuna dikkat çekti.

DSÖ'den maymun çiçeği için korkutan uyarı: Avrupa'da vakalar son 2 haftada 3 katına çıktı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünyada Kovid-19 salgınının etkisi henüz bitmemişken yeni bir virüsün paniğini yaşanıyor. İlk olarak Afrika kıtasında ortaya çıkıp daha sonra dünyanın farklı bölgelerinde rastlanan maymun çiçeği virüsü giderek yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa'da maymun çiçeği vakalarının son 2 haftada yoğun bir şekilde artarak üçe katlandığını açıkladı.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, basın açıklamasında, örgütün Avrupa bölgesinde maymun çiçeği virüsünün yayılımına dair son gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa'nın maymun çiçeği salgınının merkezi olmayı sürdürdüğünü belirten Kluge, "15 Haziran itibarıyla DSÖ Avrupa bölgesinde 4 bin 500'ün üzerinde vaka tespit edildi. Son iki haftada vaka sayıları üçe katlandı." bilgisini paylaştı.

EN ÇOK GÖRÜLEN YAŞ GRUBU

Kluge, bölgede doğrulanan vakaların büyük çoğunluğunu 21 ile 40 yaş arası kişilerin oluşturduğunu, hastaların yüzde 99'unun ise erkek olduğunu aktardı.

Kluge, şimdiye kadar vakaların yüzde 10'unun tedavi amaçlı hastaneye kaldırıldığını, 1 kişinin ise yoğun bakıma alındığını belirtti.

ŞU ANA KADAR ÖLEN YOK

Şimdiye kadar bölgede maymun çiçeği bulaşan kimsenin yaşamını yitirmediğini kaydeden Kluge, "Hastalığın çabuk evrilmesi, DSÖ Acil Durum Komitesinin virüsün acil durumuna dair görüşünü kısa zamanda değiştirebilir." ifadelerini kullandı.

Kluge, virüsün daha fazla yayılmasına karşı dünyanın acil ve birlik halinde tedbirler alması gerektiğini belirterek, "Bu kadar hızlıca yayılan ve adeta her gün, daha önce etkilenmemiş yerlere ulaşan bir salgına karşı kayıtsız kalınmamalı." uyarısında bulundu.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere 2'ye ayrılıyor. Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezlerinin (CDC) son verilerine göre dünya genelinde 31 ülkede toplam 5 bin 323 vaka bulunuyor.