Tarih : 23.06.2021 - 11:14 Yorum : 0

Sputnik V geliyor: Pıhtılaşma milyonda bir, koruyuculuğu yüksek

Türkiye, Rusya ile anlaştı. Rus aşısı Sputnik V Türkiye'de kullanılacak. Peki Sputnik V aşısı pıhtılaşmaya neden oluyor mu, Sputnik V'nin koruyuculuk oranı ne? gibi soruları Kardiyolog Prof. Dr. Bengi Başer, TGRT Haber ekranlarında cevapladı. Sputnik V'nin pıhtılaşmaya neden olma riskinin milyonda bir olduğunu belirten Prof. Başer, aşının koruyuculuk oranının ise yüzde 90'ın üzerinde olduğunu söyledi.

Sputnik V geliyor: Pıhtılaşma milyonda bir, koruyuculuğu yüksek

TGRT HABER

Kardiyolog Prof. Dr. Bengi Başer, Cem Küçük ile Günaydın Türkiye’de, aşılara karşı toplumda üretilen hurafelerden biri olan ‘aşı yaptırdıktan sonra mutlaka aspirin ve türevi kan sulandırıcı ilaçların kullanılması gerektiği’ ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Aspirinin hiçbir şekilde ek katkısı olmadığını hatta sanılanın aksine aspirinin ileri yaş gruplarındaki kişiler için masum bir şey olmadığını belirten Prof. Başer, rahatsızlıkları bulunan kişilerde kanamaya bile tetikleyebildiğini, gelişigüzel aspirin alınmamasını ve aspirinin aşılara bağlı olabilecek sorunları da engellemediğini söyledi.

VİRAL VEKTÖR AŞI NEDİR? mRNA AŞIDAN FARKI NE?

Viral aşı olarak bilinen ve Türkiye’de de kullanılacak olan Sputnik V aşısı ve Oxford/AstaZeneca ve Johnson and Johnson gibi viral aşıların kanda pıhtılaşmaya yol açtığı ile ilgili de konuşan Prof. Başer şunları söyledi:

Viral vektör aşı, hücrelere bağlanarak virüsün içeriye girmesini, çoğalmasını, başlangıcını oluşturan dokuyu taşıyan bir virüs var. Adenovirüs kullanılıyor. Bu virüs kanalıyla vücuda zerk ediliyor ve hücreye giriyor. Bu şekilde hücre bunu tanıyarak antikor oluşturmaya başlıyor. Vektör aşı denilen şey bu. mRNA aşılarında genetik yapı gönderiliyor, kodlanıyor ve ondan sonra antikor oluşturuyor. İnaktif aşıda ise virüs öldürülerek vücuda veriliyor. Bunun bütüne karşı olmak üzere antikor oluşturuyor. Vektör aşının diğerlerinden farkı bu.

SPUTNIK V AŞISININ ETKİNLİK ORANI

Sputnik V aşısında iki ayrı adenovirüs kullanıldığını belirten Prof. Başer, bundan dolayı diğer adenovirüs aşılarından daha güçlü olduğunu ve yüzde 90’ın üzerinde (kimi yayınlarda yüzde 92 kimi yayınlarda yüzde 97) iddia edildiğini belirtti. Ancak Prof. Başer, Lancet Dergisi’nde Faz-3 çalışmalarını yayınlayarak bu iddiaları sürdürmelerine karşın Çekya, Slovakya ve Brezilya gibi ülkeler bulaş söz konusu, enfekte olunabiliyor, vektör hazırlarken bazı adenovirüslerde sorun olabileceği yönünde bazı çekinceler ortaya koyarak incelemelerin sürdürmeleri gerektiğini ifade ettiklerini belirtti.

Ancak Gamelaya Enstitüsü’nün buna karşı çıktığını belirten Prof. Başer, “Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) incelemesi altında. Rusya’da dahil olmak üzere 65 ülkede acil kullanım opnayı var. Ve dünyada yaygın kullanılan aşılar arasında. Şimdilik diğer vektör aşılar gibi pıhtılaşmanın çok yüksek olmadığı iddiaları var. Ancak Batı, Rusya’nın aşısında verilerin gizlenmiş olabileceği yönünde kuşku içinde. Yapılacak çalışmalar, incelemeler Sputnik V ile ilgili kuşkuları açığa kavuşturacak olsa da etkinliğinin yüksek olduğunu bildiğimiz bir aşı.” dedi.

SPUTNIK V, PIHTILAŞMAYA NEDEN OLUYOR MU?

Adenovirüs aşılardan AstraZeneca 250 binde 1 kişide Johnson and Johnson aşısında milyonda 1 kişide pıhtılaşma riski oluşturduğunu belirten Prof Başer, “Muhtemelen Sputnik V aşısı da pıhtılaşma riskinin Johnson and Johnson aşısında olduğu gibi oldukça düşük olduğunu iddia ediyor” dedi. İnsanların buna takılmaması gerektiğini ifade eden Başer, “Kovid olduğunda bu risk onlarca kat artıyor. Bunu akıllarından çıkarmasınlar” dedi.

AŞILARIN VÜCUTTAKİ ÖMRÜ NE KADAR?

İnaktif aşıların yani Türkiye’de de kullanılan Sinovac gibi aşıların daha zayıf bir bağışıklık cevabı verdiğini ve daha hızlı kaybolduğunu en başından beri bildiklerini belirten Prof. Başer, bundan dolayı 6 ay sonra bir hatırlatma yapılmasının gündeme geldiğini söyledi.

Prof. Başer, “Sağlıkçılar gibi riski yüksek olanlarda Endonezya ve Şili’de yapılan çalışmaların verilerine göre 65 yaş üzerinde Sinovac’ın etkisinin, koruyuculuğunun düşük olduğu ortaya çıkarıldı. Özellikle 75 yaş üzerinde yüzde 48’lerde, 80 yaş üzerinde ise yüzde 28 olduğu ortaya çıktı. Buradan yola çıkarak 65 yaş üzerindeki kişilere güçlü bir aşıyla mRNA yani Biontech ile bir hatırlatma dozu yapılsın görüşü bildirildi ve muhtemelen olacaktır. Türkiye’de de Sinovac aşısı yapılanlara hatırlatma dozu olarak Biontech aşısının yapılacağı bir süreç yaşayabiliriz” dedi.

TÜRK AŞISI “TURKOVAC” NE TÜR BİR AŞI?

Erciyes Üniversitesi’nin geliştirdiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adını açıkladığı yerli aşı TURKOVAC ile ilgili de konuşan Prof. Başer, yerli aşının türünün Çin’den getirilen ve Türkiye’de de kullanılan Sinovac gibi inaktif aşı olduğunu söyledi.

Bu tür aşıların koruyuculuğunun daha düşük olduğunu belirten Prof. Başer, “Koruyuculuğu daha kısa süreli ve daha düşük olan aşılar. Bunlarda rapel yani hatırlatma dozları daha 6 ya da 9 ay gibi aralıklarla daha sık yapılabilir. Ama mRNA aşılarında bu 1 yıl 1 buçuk yıl olabilir” dedi.

10 soruda Sputnik V aşısı 10 soruda Sputnik V aşısı Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, Türkiye gazetesinin Sinovac ve Biontech'ten sonra ülkemizde kullanılacak olan Rus aşısı Sputnik V'nin etkinliği, yan etkileri ve avantajları ile ilgili soruları cevapladı. İşte Rus aşısı hakkında tüm merak ettikleriniz...

Rus Sputnik V aşısının Türkiye'de üretimi için anlaşma yapıldı Rus Sputnik V aşısının Türkiye'de üretimi için anlaşma yapıldı Rusya, Sputnik V aşısının Türkiye’de üretimi için anlaşma imzalandığını duyurdu.

Yerli aşının ismi nedir? TURKOVAC açılımı, anlamı, özellikleri Yerli aşının ismi nedir? TURKOVAC açılımı, anlamı, özellikleri Yerli aşının ismi ile ilgili beklenen açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli kovid-19 aşısının adının “TURKOVAC” olduğunu açıkladı. Peki, TURKOVAC anlamı nedir? TURKOVAC özellikleri nelerdir?

Yerli aşı Turkovac ne zaman kullanılacak? Bilim Kurulu üyesi açıkladı Hatırlatma dozu Turkovac'la İnaktif yerli aşı Turkovac'ın Faz 3 aşamasının en az 3 ay süreceğini belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yerli aşının pandeminin kontrolüyle ilgili aşılamaya yetişmeyeceğini ama üçüncü doz denilen hatırlatma dozuna yetişeceğini söyledi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber