22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %47
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-11-18 12:01:45

Yerli aşı Turkovac ne zaman kullanılacak? Bakan Koca tarih verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2021 yılının sonuna kadar acil üretim onayı alarak yerli Covid-19 aşısı Turkovac’ın kullanılmaya başlayacağını açıkladı.

Yerli aşı Turkovac ne zaman kullanılacak? Bakan Koca tarih verdi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yerli aşı Turkovac için geri sayım başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Turkovac'ın yıl bitmeden kullanıma gireceğini açıkladı. Bakan koca uzmanlık eğitimi ve uzman doktorların özlük haklarıyla ilgili müjdelerin olabileceği sinyalini de verdi. İşte detaylar...

Yeni Şafak gazetesine konuşan ve Turkovac’ın küçük ölçekli üretiminin yapıldığını paylaşan Bakan Koca, büyük ölçekli üretim için acil kullanım onayı beklendiğini söyledi.

Bakan Koca, aralarında Malezya ve Endonezya’nın da bulunduğu çok sayıda ülkenin Turkovac’ı güvenilir bulduklarını ve yerli aşıyı beklediklerini belirtti.

"İLK KORONA İLACI KULLANACAK ÜLKELERDENİZ"

Ayrıca korona tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen yeni ilaçlar da yavaş yavaş devreye girmeye başlayacak. Bakan koca "Aşıdan sonra ilacı da en erken kullanan ülkeler arasında olmak istiyoruz.” dedi.

Türkovac’la ilgili süreç iki koldan ilerliyor. Faz-3 için yürütülen çalışma son safhaya gelmiş durumda. Faz-3 için hafta sonuna kadar ihtiyaç duyulan 3 bin gönüllüye ulaşılması bekleniyor.

UZMAN DOKTORLAR İÇİN MÜJDELİ HABER YOLDA

Öte yandan Bakan Koca, sağlık çalışanlarının, doktorların sorunlarını, sıkıntılarını azaltmak için yeni arayışlar içinde. Bu çerçevede önümüzdeki dönemlerde uzmanlık eğitimi ve uzman doktorların özlük haklarıyla ilgili müjdeli bazı haberler gelebilir.

 

 

 

Etiketler