Tarih : 01.02.2020 - 15:16 Yorum : 0

Bakanlar Süleyman Soylu ve Murat Kurum'dan Elazığ depremine ilişkin açıklamalar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Elazığ depremine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakanlar Süleyman Soylu ve Murat Kurum'dan Elazığ depremine ilişkin açıklamalar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ortak bir basın toplantısı düzenledi.

"Hayvancılığın devam etmesi önemli"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarından satırbaşları:

Altyapı çalışmaları devam ediyor. Ağır hasarlı binaların sayısı belirlendikçe şehrin konut stoku bir vesileyle kıyas edilince konteynırdan oluşan geçici konaklama merkezlerimizin sayısını artırabilmek için bir rezerv alan daha değerlendirdik.

Köylere yönelik de tarım bakanlığımız çalışmaları yapıyor. Çünkü orada hayvancılığın devam etmesi önemli. Hem yapılmak istenen adımlar konusunda, şimdi jandarmamız tüm köyleri tekrar geziyor. Hem tespitleri, hem talepleri tekrar tarım bakanlığımızın yetkilileri vasıtasıyla değerlendirecekler.

"117 milyonluk bağış aldık"

Şu ana kadar AFAD'daki hesaplarımıza 87 milyon geldi. 30 milyon civarında da dün aldığımız Kızılay bağışı söz konusu oldu. Toplam 117 milyonluk bir bağış söz konusu oldu. Vatandaşlarımıza da tekraren çok teşekkür ediyoruz. Buraya yollanan yardımlarla ilgili bütün Türkiye'ye çok teşekkür ediyoruz. Üç dört kalemin dışında sürekli olarak eğer gelirse burada bunu yönetebilme kabiliyetinde bu saatten sonra sıkıntıya düşeceğiz.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ise şu açıklamalarda bulundu:

"Elazığ'daki yapıların %25-30'u etkilendi"

Maden'de bir yıkık, 17 ağır hasarlı, 18 orta hasarlı iki tane de acil yıkılacak yapı tespiti yaptık. Elazığ'da 2 bin 42 ağır hasarlı bina tespit ettik. Görünen o ki bu deprem; Elazığ'ımızın yaklaşık yapı stoğunun yüzde 25-30'unu etkilemiş durumda. Acil yıkılacak 286 binamız var. şehrin her yerinde tehlike arz eden yıkım sürecini başlattık. 54 binanın yıkımı gerçekleştirilmiştir, diğer binalara ilişkin yıkım süreci süratli biçimde yapılmaktadır.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber