22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %49
Rüzgar 5.02 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-11-30 09:19:42

Türkiye lodosun etkisi altında (30 Kasım hava durumu)

Meteoroloji'den yapılan kuvvetli lodos uyarısı İstanbul'da ve bir çok ilde etkisini gösterdi. İstanbul'da yaşayan vatandaşlar kıyamet gibi bir günü geride bıraktı fakat lodosun savurduğu 5 kişi hayatını kaybetti. Fırtına tekneleri batırdı, çatıları uçurdu, dev çınarların bile direnemediği lodos nedeniyle deniz ulaşımı durdu, uçaklar ise piste iniş yapamadı. İstanbul'da eğitime lodos nedeniyle 1 gün ara verildi. Meteoroloji'den yapılan son hava durumu tahminlerine göre ise, Türkiye lodosun etkisi altında kalmaya devam ediyor. Marmara, Ege, İç Anadolu, Akdeniz, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri kuvvetli lodosun etkisi altında. Lodosla birlikte Marmara, Ege, Akdeniz, batı ve orta Karadeniz ile İç Anadolu Bölgesi kuvvetli sağanak yağışın etkisi altında.

Türkiye lodosun etkisi altında (30 Kasım hava durumu)
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Meteoroloji'den tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Muş, Bitlis ve Adıyaman çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

METEOROLOJİ'DEN 67 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU FIRTINA UYARISI

Rüzgarın hızının yer yer 100 kilometreyi aşması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden 58 il için turuncu 9 il içinde sarı kodlu uyarı yapıldı. 

FIRTINA VE YAĞMURUN ARDINDAN KAR GELİYOR

Tahminlere göre öğlen saatlerinden sonra etkisini kaybedecek olan rüzgarın ardından Türkiye’ye yeni bir hava sistemi giriş yapacak. Hızla düşen sıcaklıklarla birlikte iç ve yüksek kesimlerde kar yağışı görülecek.

İSTANBUL SENENİN İLK KARINI GÖREBİLİR

Hızlı sıcaklık düşüşüyle birlikte İstanbul’un Anadolu Yakası’nın yüksek kesimlerinde senenin ilk kar taneleri kendini gösterebilir. Akşam saatlerinden itibaren İstanbul’da sıcaklıkların 3 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

YAĞIŞ UYARISI

Yağışların yağmur ve sağanak yer yer gök gürültülü sağanak, akşam saatlerinden sonra Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Kütahya ve Bilecik çevrelerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Doğu Karadeniz ile Isparta, Antalya'nın doğu kesimleri, Sivas, Erzincan, Tunceli çevreleri, Malatya'nın batısı ve Kayseri'nin doğu ilçelerinin yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının kuzey, iç ve batı kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı, Doğu Anadolu'nun doğusunda biraz artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, doğu kesimlerde mevsim normalleri üzerinde, batı kesimlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı, öğle saatlerinden sonra Marmara'da batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-100km/sa), Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, yüksek kesimleri başta olmak üzere Karadeniz ile zamanla Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda kuvvetli ve tam fırtına (60-110 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, gece saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve hafif kar yağışlı (Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor) 17

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 15

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor) 19

Adana: Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak yağışlı 23
Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların doğusunda yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor) 23
Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 17
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların gece saatlerinden sonra yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor) 18
Erzurum: Parçalı zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmurlu yüksekleri karlakarışık yağmur ve kar yağışlı 13
Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu zamanla parçalı çok bulutlu 16

5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

İSTANBUL

ANKARA

Etiketler