2020-11-11 14:36:18

67 Trafik Cezası Nedir? Madde 67 Trafik Cezası Ne Kadar?

Son günlerde neredeyse her vatandaşa elektronik denetleme sistemi ve MOBESE üzerinden trafik cezaları hız başta olmak üzere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda yer alan konun maddeleri üzerinden cezalar gönderilmektedir. Bu ceza türlerinden merak edilen 67 Trafik Ceza türü ile ilgili: "67 Trafik Cezası nedir?, Madde 67 ihlalinin cezası nedir?" gibi soruların cevaplarını, güncel para cezalarını, 67 Trafik Cezası detaylarını, yaptırımlarını ve ceza puanını açıklamaya çalışacağız. İşte 67 Trafik cezası ihlalinin ayrıntıları...

67 Trafik Cezası Nedir? Madde 67 Trafik Cezası Ne Kadar?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Madde 67, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda yer alan maddedir. Bu madde tüm araçların karayolları üzerindeki manevralarını düzenleyen kuralları içermektedir.

67 Trafik Cezası Nedir?

Madde 67'nın belirttiği hükümler doğrultusunda, sürücülerin, park halinden çıkarken karayolunu kullanmak olan diğer araçlar için tehlikeye neden olabilecek ve diğer araçların hareketlerini kısıtlayacak şekilde hareket etmeleri yasaktır.
İzin olmayan alanlarda, araçların geriye dönmesi veya gitmesi yasaktır. Aynı zamanda, dönüş yaparken ya da şerit değiştirirken sürücülerin dönüş işaret ışıklarını kullanarak veya kol işaretleriyle hamlelerini belirtmesi, bu işaretlerin dönüş süresince devam ettirilmesi ve dönüş sona erdiğinde işaretlerin de sonlandırılması zorunludur.

67 Trafik Cezası Ne Kadar?

Madde 67'de yer alan hükümlere uymayan sürücüler için belirlenen para cezası güncel olarak 1800 TL'dir.
Cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde cezaya dörtte bir oranında indirim uygulanmaktadır.

67 Trafik İhlali Ceza Puanı Kaçtır?

Manevraları düzenleyen bu cezanın, ceza puanı 20 olarak belirlenmiştir. Sürücüler, Madde 67'nin ihlalinde 20 ceza puanına tabi tutulurlar.

Etiketler