Tarih : 10.02.2021 - 12:04 Yorum : 0

Cacabey Kimdir? Cacabey Nurettin Cebrail Kimdir? (1240-1301)

Türk astronot için isim önerisinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, tarihte ilk rasathane kuran "Cacabey" ismini paylaştı. Bu önerinin ardından "Cacabey kimdir?, Cacabey neler yaptı?, Türklerin ilk rasathanesi Cacabey Medresesi nerededir?" gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız... İşte ahi diyarı Kırşehir’de doğan ve tarihte ilk rasathane kuran Cacabey hakkında detaylı bilgiler...

Cacabey Kimdir? Cacabey Nurettin Cebrail Kimdir? (1240-1301)

Başkan Erdoğan, Türkiye’nin ilk Milli Uzay Programı ile ilgili Türkiye'nin hedeflerini açıkladığı basın toplantısında; "Mademki bir vatandaşımız uzaya gidecek, artık astronot ya da kozmonot kelimelerine Türkçe karşılık bulmak gerekiyor. Bu bizim hassas noktamız. Buradan dilbilimcilerimize çağrıda bulunuyor ve diyorum ki, gelin Türk uzay yolcularına Türkçe bir isim bulalım." diye açıklama yapmıştı.

Cacabey Kimdir

Bu açıklamayı siyasilerden ilk isim öneren kişi MHP Lideri Devlet Bahçeli'den geldi. Bahçeli isim olarak; "Cacabey"ı önerdi.

Peki Cacabey kimdir?, Caca Bey doğum ve ölüm tarihi nedir? gelin şimdi bu soruların cevaplarına hep birlikte bakalım.

Cacabey Nurettin Cebrail Kimdir? (1240-1301)

Cacabey sanduka

Cacabey sandukası

Ceceli Aşeritinin beyi olan Emir Bahattin Can'ın oğlu olan Cacabey 1240 yılında doğmuştur. Cacabey, Eskişehir Emir'i iken bir süre Tokat'ta kaldıktan sonra Kırşehir'e vali olmuştur. Kırşehir Valisi iken Emirhor olan Esetdeddin isyanını da bastırmıştır. Kırşehir’e büyük hizmetlerde bulunmuş, tarihi büyük bir şahsiyettir. Adı edebileşmiş devlet adamına “Cacabey” adıyla nam salmıştır.

Selçukluların son yıllarında düzen bozulduğu için iller valiler ile yönetiliyordu. Eskişehir Emiri olarak görülen Caca Bey, bir süre Tokat’ta kaldıktan sonra Kırşehir’e bey olmuştur. Elbistan Savaşı’na katılmıştır. Orada Mısır Memlük Sultanı Baybars’a esir düştü. Baybars bütün esirleri serbest bırakınca Caca Bey Şam’dan Kırşehir’e döndü. Bir hükümdar gibi Kırşehir’de hüküm süren Caca Bey’in ünü, kısa sürede her tarafa yayılmıştır.

Cacabey Camii içi

Genç yaşında zekasını göstererek üstün hizmetlerde bulunan Caca Bey, kısa zamanda büyükler arasına karıştı. Mevlana, yazdığı mektupta onu övmüş, başarısını tescil etmiştir. Aralarındaki birçok görüşmede de bu konuyu dile getirmiştir. Özel Türkçe konuşan, emirleri ve devlet yazışmalarında Türkçe yazan Caca Bey, kendi idaresinde olan Hacı Bektaş ile de ilgilenmiş, onu himaye etmiştir.

Cacabey Camii içi

Anadolu’da bir çok hayır kurumu yaptırmıştır. Bu arada Eskişehir’de bir cami ve bir han yaptırmış, 17 cami ve zaviyeyi de onarıma almıştır. Kırşehir’de bu gün bir mimari anıt olarak yükselen Caca Bey Medresesi’ni de yaptırmıştır.

Devrin fakültesi gözüyle bakılan bu binada Türkçe eğitimi veriyordu. Arapça ve Acem dili ile de eserleri vardır. Ayrıca İslam Hukuku ile felsefe ve tasavvuf dersleri de öğretiliyordu. Kubbesi açık ve altında bir kuyunun bulunduğu Cacabey Medresesi’nde kuyuya yansıyan yıldızlar incelenir, bunlar üzerinde araştırmalar yapılırdı.

Bu medrese Kırşehirde o dönemlerde astronomi araştırmaları yapılan, matematik, fizik, kimya gibi konularda da eğitimlerler veriyordu.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber