2021-09-02 09:18:12

Ida Kasırgası ABD'yi sular altında bıraktı!1 milyon ev tehlikede zarar çok büyük

ABD'nin güney kıyılarına ulaşan, Louisiana eyaletinde etkisini gösteren Ida Kasırgası'nın 1 milyon evi yok edebileceği iddia edildi. Kasırganın toplamda 220,37 milyar dolarlık zarara mal olması bekleniyor.

Ida Kasırgası ABD'yi sular altında bıraktı!1 milyon ev tehlikede zarar çok büyük
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri'nin Louisiana eyaletinde etkili olan Ida Kasırgası ülkenin büyük bir çoğunluğunu sular altında bıraktı. Louisiana'nın New Orleans şehrinde, kasırga sel ve şiddetli rüzgarlar elektrik hatlarına büyük bir zarar verdi.

Binlerce işçi, elektrik hatlarını onarmaya çalışırken bölgedekiler, elektrikve su kesintileri, gıda ve gaz sorunlarının yanı sıra bunaltıcı sıcaktan da etkilendi. Bölge halkına ücretsiz gıda sağlama çalışıyor.

New Orleans Belediye Başkanı LaToya Cantrell, Ida Kasırgası nedeniyle kesilen elektrikle şehir karanlığa teslim olunca gece sokağa çıkma yasağı ilan etti. 

ABD'nin Louisiana kıyılarında etkili olan Ida Kasırgasının New York'ta sağanak ve fırtına neden olmasıyla New York Belediye Başkanı Bill de Blasio kentte acil durum ilan edildiğini duyurdu.

CoreLogic araştırma şirketine göre, Ida Kasırgası, yaklaşık 1 milyon evi tehdit ediyor. En çok hasar ise Louisiana, Alabama ve Missisippi'de görülebilir. Araştırmaya göre, Ida Kasırgası 'Kategori 4: son derece tehlikeli büyük kasırga' olarak değerlendirilirken yaklaşık 220,37 milyar dolarlık zarar mal olabileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde ise Ida Kasırgası, Louisiana eyelatinde Grand Isle kasabasında toplu yıkıma neden oldu. Kasabada yaklaşık 1400 yapının yarısı ya hasa gördü ya da yıkıldı.

Bir kasabada ana yol kasırga nedeniyle tamamen kumla kaplanırken elektrik direkleri ciddi zarar gördü. Tennessee eyaletinde de Ida Kasırgası nedeniyle birçok etkinlik iptal edildi. Her yıl düzenlenen Bonnaroo Müzeik ve Sanat Festivali de iptal etkinliklerden biri oldu. Organizatörler, festival alanlarının suyla dolması nedeniyle araba kullanmak veya kamp yapmak için güvenli olmadığını belirtti.

 

 

 

 

 

Etiketler