Tarih : 07.07.2021 - 09:37 Yorum : 0

İsveçli bakan YPG'li teröristleri ağırladı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, YPG'li terör örgütünün yetkilileriyle görüştü bir de mali destek sözü verdi.

İsveçli bakan YPG'li teröristleri ağırladı

Stockholm'de İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, PKK'nın Suriye kolu olarak bilinen YPG/DSG'ye bağlı sözde özerk yönetimin yetkilileriyle görüştü. Görüşmeye Bedran Çiya Kurd ve Şiyar Ali katıldı.

PARA DESTEĞİ DE VERDİ

2022 yılında Suriye'nin kuzeydoğusu için ayrılan fonu da 10 milyon Euro artırılacağını söyledi. Sözde özerk yönetimin yetkilileri, "İsveç'in kendilerini geçmişte de ciddi şekilde desteklediğini, İsveç merkezli kurumların sahada çalıştığını" söyledi.

''TÜRKİYE SURİYE'DEN ÇEKİLSİN''

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki varlığından rahatsız olan İsveç'in dışişleri Bakanı Linde, terör örgütü yetkililerine ''Türkiye'ye askerlerini Suriye'den çekme çağrılarını yineledi." bilgisini verdi.

Daha önce de İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, "SDG" adını kullanan terör örgütü YPG/PKK'nın sözde genel komutanı Ferhat Abdi Şahin ile görüşerek desteklerini iletmişti.

Hultqvist, Şahin'le görüşmesinde, "İsveç olarak, sizlerle uzun süre iş birliği yapmaya ve yardım etmeye hazırız." ifadesini kullanmıştı.

TERÖR ELEBAŞLARINA RESMİ HEYET YOLLUYOR

Terör örgütlerine destek veren ülkeler arasında yer alan İsveç, Suriye'nin doğusunda örgüt işgalindeki bölgelere belli aralıklarla resmi heyetler göndererek terörist elebaşlarıyla görüşüyor. İsveç, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke iline bağlı Malikkiye ilçesinde irtibat ofisi hazırladı.

YPG/PKK'nın sözde özerk yönetimlerine maddi destek sağlayan İsveç, yardım kuruluşları yoluyla da bölgedeki altyapı çalışmalarına destek oluyor.

Etiketler : İsveç Pkk Terör Ypg
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber