2022-05-28 00:45:00 | Son Güncelleme : 2022-05-28 00:49:04

Türkiye yeni harekata hazırlanıyor: Rusya'dan destek mesajı

Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK terör örgütünün kontrolündeki bölgeyi temizleyerek güvenli bölge oluşturmak için yeni bir harekata hazırlanıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Suriye'de olup bitenlere kayıtsız kalamayacağını belirterek desteğini açıkladı.

Lavrov, Suriye'de çeşitli ülkelerin güçleri olduğuna vurgu yaptı.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Lavrov, Suriye'de çeşitli ülkelerin güçleri olduğuna vurgu yaptı.

Rus yayın organı Russia Today'in (RT) Arapça sitesine röportaj veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Suriye'deki mevcut durumu ve Türkiye'nin terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik olası operasyonuna dair değerlendirmelerde bulundu.

SURİYE'DE KALACAĞIZ

Suriye'deki Rus güçlerine ilişkin konuşan Lavrov, "Biz Suriye'de ülkenin resmi devlet başkanının ve meşru hükümetinin talebi üzerine buluyoruz. Biz orada BM'nin sözleşmelerine uygun olarak bulunuyoruz ve BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararını uyguluyoruz. Buna devam edeceğiz ve Suriye yönetiminin Suriye topraklarının tamamını geri alma çabalarına destek olacağız" dedi.

ABD'NİN BÖLME ÇABALARINA TEPKİ

Suriye'de çeşitli ülkelerin güçleri olduğuna işaret eden Lavrov, "Hâlâ kimsenin oraya çağırmadığı ülkelerin ordularının birlikleri var orada. ABD askerleri, hâlâ Fırat Nehri'nin doğu yakasının büyük bölümünü işgal ediyor. Orada sözde devlet kurmaya çalışıyorlar, bölünmeyi destekliyorlar ve bölgedeki Iraklı Kürtlerin bir kısmının duygularını kullanıyorlar. Bu şekilde Iraklı ve Suriyeli Kürtleri birleştiren yapıda sorunlara yol açıyorlar." diye konuştu.

TÜRKİYE BUNLARA KAYITSIZ KALAMAZ

Tüm bu durumun bölgede gerginliğe neden olduğunu söyleyen Lavrov, "Türkiye, tabii bunlara kayıtsız kalamaz. Bu sorunların Suriye'nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde çözülmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

KÜRTLERLE DE GÖRÜŞÜYORUZ

Lavrov, "Kürtlerle de görüşüyoruz. Onları ABD'nin bir vaatte bulunup nasıl onu yerine getirmediğini daha dikkatle görmeye davet ediyoruz. Uluslararası meşruiyeti bir kenara bırakın pragmatik temellere göre de Şam'la ciddi bir diyaloğa girmek ve birlik içindeki bir devlette yaşamı düzenlemek için anlaşma yapmak en iyisi" değerlendirmesinde bulundu.