2022-06-21 05:55:00 | Son Güncelleme : 2022-06-21 08:44:08

Herkes öğretmen olamayacak! Danıştay ‘Formasyon’ yolunu kapattı

Bazı üniversiteler Eğitim Fakültesi mezunu olmayanların ‘pedagojik formasyon’ sertifikası alabilmesi için kontenjan açtı. Tartışma oluşturan bu karar yargıya taşındı. Danıştay ise yürütmeyi durdurma kararı alarak  eğitim fakültesi bitirmeyenlere öğretmenlik imkanı sağlayan uygulamanın yolunu kapattı. 

Herkes öğretmen olamayacak! Danıştay ‘Formasyon’ yolunu kapattı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Uzun zamandır tartışma oluşturan ve tepki çeken ‘pedagojik formasyon’ yargıya taşındı. Geçtiğimiz sene Yükseköğretim Kurulu, Millî Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde pedagojik formasyon eğitimine ilişkin usul ve esasların güncellendiğini duyuruldu.

Açıklamada “Üniversite senatolarının belirleyeceği kriterler, üniversitelerin fiziki alt yapısı, öğretim üyesi yeterliliği, eğitimin niteliği, illerde Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların fiziki kapasitesi ve öğretmenlerin branşlara göre dağılımı gibi hususların da göz önünde bulundurularak başlatılması mümkün olabilecektir” denildi.

DANIŞTAY YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALDI

O tarihten sonra Eğitim Fakültesi mezunu olmayan bireylerin öğretmen olabilmesini sağlayan belge olan formasyon alabilmek için öğrenciler üniversitelerde eğitim için başvurdu ve kontenjanlar açıldı. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, atılan adımın yanlış olduğunu söyleyerek yürütmenin durdurulması için geçtiğimiz ekim ayında Danıştay’a başvurdu. Danıştay 8’inci Daire’den dikkat çeken bir çıkış geldi ve yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Alınan karar ile halen süren pedagojik formasyon eğitimi ve sonraki uygulamaların hukuki etkisine binaen yasal dayanağı ortadan kalktı. Kararda “Pedagojik eğitim sertifika programı açılış izni verilen üniversitelerin, ‘Başvuru ve Yerleştirme’ başlıklı 5. maddesinin 2. fıkrasında hukuka uyarlık bulunmamakta. ‘Rehberlik Alanına’ yapılacak atamalarda ‘Psikoloji Bölümü’ mezunları yönünden dava konusu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

“FORMASYON EĞİTİMİNDE DOĞRU DÜRÜST DERS YOK”

Türk PDR Derneği ve Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Oğuz Özat “İptal olacağını herkes biliyordu. Limitsiz, oransız kontenjanlar açıldığı ve hatta birçok fakültede staj için fiziki ortam imkânı olmadığı hâlde şartlar gözetilmeden açıldığı ortadaydı. 700 bine yakın öğretmen MEB’e atama beklerken ve özel okullarda asgari ücrete dahi iş bulamazken yeni işsiz öğretmenler oluşturulmasının önüne geçildi. ‘Hiçbir şey olamıyorum bari öğretmen olayım’ mantığı doğru değil. Eğitim, 7-8 dersle öğretmen yapılarak sunulacak kadar ucuz bir hizmet değil. Kaldı ki verilen pedagojik formasyon eğitiminde, öğretmenlik meslek yetkinliğini sağlayacak doğru dürüst ders de bulunmamaktadır” dedi.

bro b22 Haziran 2022 01:05

7-8 dersle öğretmen olmuyor insanlar zaten eğitim fakültesindeki belki 50 ortak dersi verip + 12 formasyon dersinide verip toplamda 60-70 ders verip öğretmen oluyor.

Sevim21 Haziran 2022 18:57

Merhaba sadece psikoloji bölümüne mi kalktı acaba ? Diğer bölümlere verilmeye devam edilecek mi?

Gül21 Haziran 2022 18:49

İyi olmuş ????

Ayhan21 Haziran 2022 07:32

Geç kaldınız. Ama yine de sevindim