2021-12-07 22:22:28

Bakan duyurdu: Elektrik faturasında kademeli ödeme uygulaması başlıyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yıl başından itibaren elektrik faturalarında kademeli ödeme uygulamasına geçileceğini duyurdu. Bakan Dönmez, uygulama sayesinde elektriği az tüketen vatandaşların daha az fatura ödeyeceğini belirtti. Dönmez, faturalardaki TRT ve Enerji Fonu payının kaldırılmasıyla vatandaşlara yılda yaklaşık 3 milyar liralık bir destek verdiklerine de dikkat çekti.

Bakan duyurdu: Elektrik faturasında kademeli ödeme uygulaması başlıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yılbaşından elektrik faturalarında yeni bir dönem başlıyor. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 1 Ocak 2022'den itibaren faturalarda kademeli ödeme uygulamasına gidileceğini açıkladı. Yeni uygulama ile az elektrik tüketen vatandaşların daha az fatura ödeyeceğini belirten Dönmez, evlerdeki tasarruf miktarını da artırmış olacaklarının altını çizdi. Dar gelirli vatandaşlara devletin aylık 150 kWh’e kadar elektrik tüketim desteği sağlandığını kaydeden Bakan Dönmez, "TRT ve Enerji Fonunu da kaldırarak vatandaşlarımıza yıllık yaklaşık 3 milyar liralık bir destek daha vermiş olacağız" şeklinde konuştu.

2022 bütçe görüşmeleri TBMM Başkanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçeleri ile devam etti. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den dikkat çeken açıklamalar geldi.

ELEKTRİĞİN YARISINDAN FAZLASI YERLİ VE YENİLENEBİLİR KAYNAKTAN

Türkiye'nin son 20 yılda kendi kaynaklarından elde ettiği enerjiyi yaklaşık 3,7 katına çıkardığına dikkat çeken Bakan Sönmez, "Bu yılki su gelirlerinde yaşanan ciddi düşüşe rağmen 2021 yılı ilk 10 ayında üretilen 275,7 milyar kWh elektriğin yaklaşık yüzde 52’si yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından gerçekleşmiştir. Yerli ve yenilenebilir enerjinin payındaki bu ciddi artışlar sayesinde hem arz güvenliği güvence altına alınmış hem de cari açığa olumlu katkı sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

"KARADENİZ'DE TARİHİMİZİN EN BÜYÜK DOĞAL GAZ KEŞFİ"

Doğal gaz ve petrol araştırmalarına ilişkin Bakan Dönmez, “Sismik araştırma gemilerimiz marifetiyle belirlenen lokasyonlarda sondaj gemilerimizle bugüne kadar toplam 15 derin deniz sondajı yapılmış olup, bir sondaja ise Karadeniz’de devam edilmektedir. Yapılan bu yoğun arama çalışmalarının sonucunda Karadeniz’in Sakarya Havzası'nda 540 milyar metreküplük tarihimizdeki en büyük doğal gaz keşfini gerçekleştirdik. Bu keşfin, 2023 yılında vatandaşlarımızın kullanımına sunulması çalışmalarına hızla devam edilmektedir. Bu kapsamda, gaz sahamızda mühendislik çalışmaları tamamlanmış olup, 2022 yılının baharında Karadeniz’in tabanına boruları yerleştirerek ilk kaynağı yapacağız. Ayrıca, 2022 yılı içinde tüm kuyularda üretim öncesi tamamlama operasyonlarını bitirmeyi planlıyoruz. 2023 yılı içerisinde tamamlanması beklenen ilk fazda 10 kuyu açılarak günlük 10 milyon m3 doğal gaz taşınacak olup, ikinci fazda yapılacak çalışmalarla yaklaşık 40 üretim kuyusuna ulaşılarak günlük 40 milyon m3 doğal gazın iletim sistemimize aktarılması sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

YILLIK DOĞAL GAZ TÜKETİMİNİN YÜZDE 20'Sİ DEPOLANACAK

Doğal gaz arz güvenliğine ilişkin olarak Dönmez, “Doğal gazda arz güvenliğini tahkim etmek için iki yer altı doğal gaz ve yer üstü LNG tesislerinin toplam depolama kapasitesini 4,7 milyar m3’e ulaştırdık. Kapasite artırma çalışmaları devam eden iki yer altı doğal gaz depomuzun 2023 yılında tamamlanmasıyla birlikte toplam ulusal doğal gaz depolama kapasitemiz yaklaşık 11 milyar m3’e ulaşacaktır. Bir başka deyişle yıllık tüketimimizin yaklaşık yüzde 20’sini depolayabileceğiz. Ayrıca yapılan doğal gaz altyapı geliştirme çalışmalarıyla toplam günlük giriş kapasitemiz 362 milyon m3’e çıkarılmış olup, bu giriş kapasitesi günlük ulusal tüketim talebinin tarihi zirvesi olan 280 milyon m3’ün yüzde 29 üzerindedir” diye konuştu.

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ İÇİN TARİH VERDİ

Dünya genelinde 442 reaktörün işletmede ve 51 yeni reaktörün inşasının devam ettiğini söyleyen Dönmez, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) inşasına 2018 yılında başlanmış olup, ilk ünitesinin 2023’te diğer ünitelerin ise birer yıl arayla 2026 yılına kadar devreye alınması planlanmaktadır. Akkuyu NGS projemiz konusunda da halkımızın müsterih olmasını isterim. Çünkü bu santral 9 şiddetindeki depreme, uçak çarpmasına, tsunami, olağan dışı fırtınalara karşı dayanıklı şekilde inşa edilmekte olup, bu şartlar altında dahi faaliyetine devam edebilecektir. Enerji üretim kaynaklı karbon salımı azaltımı hedefimize ulaşmada önemli katkı sunacak olan Akkuyu NGS projemiz ile yıllık yaklaşık 7 milyar m3 daha az doğal gaz ithal edilecek olup, bunun yanında yıllık 35 milyon ton karbondioksit salımı engellenebilecektir” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİK FATURALARINDA KADEMELİ ÖDEME DÖNEMİ BAŞLIYOR

Enerji fiyatlarının artışlarına karşın vatandaşın en az şekilde etkilenmesine çalıştıklarını kaydeden Dönmez, “Enerji fiyatlarına yönelik sağlanan devlet desteğiyle vatandaşlarımızın cebinden yaklaşık 150 milyar TL’nin çıkması önlenmiştir. Ayrıca, elektrik faturalarındaki TRT ve Enerji Fonunu da kaldırarak vatandaşlarımıza yıllık yaklaşık 3 milyar liralık bir destek daha vermiş olacağız. Ayrıca, 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla uygulamaya koyacağımız kademeli tarife uygulaması ile evinde elektriği az tüketen vatandaşlarımız daha az fatura ödeyeceklerdir. Bu sayede meskenlerde elektrik kullanımında tasarruf miktarı da artacaktır. Bununla birlikte, dar gelirli vatandaşlarımıza aylık 150 kWh’e kadar elektrik tüketim desteği devletimiz tarafından sağlanmaktadır. Bu kapsamda bu yıl 2,4 milyon haneye elektrik tüketim desteği sağlanmış olup, uygulamanın başladığı 1 Mart 2019 tarihinden itibaren yaklaşık 6 milyar TL’lik kaynak tahsis edilmiştir” dedi.

"AKARYAKITTA KDV HARİÇ VERGİ ALMAYAN TEK ÜLKEYİZ"

“Akaryakıt fiyatlarına da değinen Bakan Dönmez, "Ülkemiz AB ülkeleri içinde ÖTV'nin sıfırlanmasından önce dahi akaryakıttan en az vergi alan yedinci ülke konumundayken EŞEL mobil uygulamasıyla sıfırlanan ÖTV ile, akaryakıtta KDV hariç vergi almayan tek ülke haline gelmiş oldu. Söz konusu AB ülkelerinde alınan vergi oranları yüzde 42 ile yüzde 60 arasında değişmekte iken ülkemizde bu oran yaklaşık yüzde 15,2’dir. Alınan bu önemler sayesinde Avrupa’da vatandaşlarına konutlarda en ucuz doğal gaz sunan ülkenin Türkiye olduğunu, elektrikte ise en ucuz ikinci ülke konumunda olduğumuzu görmekteyiz" ifadelerini kullandı.

Etiketler