Tarih : 27.05.2021 - 14:02 Yorum : 0

Kripto paraya yatırım yapanlara kritik uyarı: Panik satışı yapmayın

Kripto para piyasasında yaşanan dalgalanma, özellikle Bitcoin için gündemde olan hızlı düşüş yatırımcıları tedirgin ediyor. Uzmanlar, kripto paraya yatırım yapanların için 'panik satışı yapmayın' uyarısında bulundu.

Kripto paraya yatırım yapanlara kritik uyarı: Panik satışı yapmayın

Son haftalarda sert düşüşler yaşayan kripto para piyasasında dalgalanma sürüyor. Bitcoin'deki sert düşüş, yatırımcıların hızla bu piyasadan çıkıp altın ve gümüş gibi araçlara yönelmesine neden oldu. Peki kripto parada yatırımı bulunanlar 'sisli hava'da ne yapmalı. Yatırmcıların gözü kulağı, tavsiye veren uzmanlarda. İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysel Gündoğdu da "Yatırım yaptığınız kripto para düşük seviyelere geldiyse panik satışı yapmaktan kaçının. Sürekli aşağı seyretmeyecek, mutlaka bir süre sonra toparlayacaktır." uyarısında bulundu.

KRİPTO PARA DÖVİZ GİBİ DEĞİL

Normal para birimlerinlerinin arkasında devletlerin olduğunu, siyasi, ekonomik ve sosyal koşulların paranın değerini belirlediğini söyleyen Gündoğdu şöyle konuştu:

"Peki kripto paranın arkasında ne var? Elektriğin üretimine göre mi, kodların sırasına göre mi değer kaybediyor? Hayır. Tamamen alıcıyla satıcının oluşturduğu bir güven mekanizması. Aslında bir beklenti mekanizması üzerine kuruluyor. Dolayısıyla kripto paraların içsel değeri yok. Yazılım tarafından üretilmiş madencilik işlerini normal para gibi kesinlikle değerlendirmemek lazım."

Bitcoin 40 bin doları geçer mi? İslam Memiş yorumladı:

SIĞ PARALARDAN KAÇININ

Gündoğdu, kripto paralardan ilk 10 tanesinin çok yüksek hacimli olduğuna dikkat çekti. Yatırım için çok sığ bir kripto paranın tercih edilmesi durumunda bunun rasyonel bir yatırım olmayacağına dikkati çeken Gündoğdu "Bunlardan uzak durmak gerekir. Çok iyi kurgulanmamış şirketler kriz zamanlarında çürük elma misali dökülürler. Kripto paralarda da aynı durum söz konusu. Burada şunu düşünmek lazım; iyi olanları araştırıp yüksek risk olduğunu bilerek yatırım yapmak her zaman daha iyidir. Kripto paralar batabilir. Bu, çok normal bir durum." dedi.

'1 KOYUP 5 ALMA' EFSANE

İsteyen herkesin kripto paralara yatırım yapabileceğini kaydeden Gündoğdu, şu uyarılarda bulundu:

“Kripto paralar yüksek risk barındırdığı için kaybettiğinizde yaşam kalitenizi düşürecek miktarlarla yatırım yapmayın. Kaybetmeyi göze alabileceğiniz rakamlarla bu piyasaya girmek mantıklı. Bu kadar risk varken ‘Peki neden bu piyasaya gireyim?’ diye düşünüyor olabilirsiniz. Çevrenizden olumlu örnekler duydukça bu adrenalin sizi sisteme çekiyor. ‘Ahmet Bey, 100 bin lira yatırıp 200 bin lira kazanmış, arabasını yenilemiş’ bunun gibi duyumlar davranışsal ekonomide insanlar arasında sürü psikolojisi oluşturuyor. Ancak gene de bu sistem bir koyup beş alınacak bir sistem değil. Kripto para konusu Türkiye’de yanlış anlaşıldı. Kripto paralar aracıyı ortadan kaldıran, çok kolay transfer yapma imkanı sağlayan paralardır. Ülkemizde insanlar kolay para kazanma hırsına yenik düştükleri için, kayıpla karşılaştıklarında sosyal sıkıntılar yaşayabiliyorlar."

PANİK SATIŞI YAPMAYIN

Finansal piyasalarda hiçbir zaman sürekli yukarı ya da sürekli aşağı bir seyir olmayacağını ifaden eden Gündoğdu, “Pazartesi günü 100 bin liralık kripto para aldım, çarşamba günü yarı yarıya düştü, ne yapmalıyım?’ diye soruyor olabilirsiniz. Aslına bakarsanız kripto paralardan hüsrana uğrayanların sayısı, kazananlardan çok daha fazla. Bu işe yatırım yapanların şuna dikkat etmesi lazım. Finansal piyasalarda fiyatlar hiçbir zaman sürekli aşağı ya da sürekli yukarı gitmez. Elinizdeki kripto para eğer çok düşük seviyelere geldiyse, mutlaka bir süre sonra toparlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Gündoğdu, daha da düşerse diye düşünüp satmamak gerektiğini belirterek, "Daha da düşebilir evet ama panik yapmamak lazım, çünkü bir süre sonra elbette çıkacaktır. Sistemin mekanizması bu. Ancak beklediğiniz süre içinde fırsat maliyetiniz olabilir. Yani o süre içinde parayı başka yerde değerlendirseydiniz çok daha fazla kazanmış olabilirdiniz. Sonuç olarak dalgalanmalarda panik yapmadan beklemek daha mantıklıca olacaktır." yorumunu yaptı.

Çin'in kripto paralarla ilgili düzenleme sinyali vermesi ve Bitcoin'e yaptığı yatırımı geri çeken ünlü iş insanı Elon Musk'un açıklamaları kripto para piyasasını olumsuz etkilemişti. 62 bin dolar seviyelerini gören Bitcoin, 40 bin doların altında seyrediyor. Bitcoin'den çıkan yatırımcıların dolar ve altına yöneldiği belirtiliyor.

Kripto paradan altına hücum Kripto paradan altına hücum Kripto paralardan elde edilen gelirin bir kısmı altına yöneldi. Altının gramı geçen yılın kasım ayından sonra ilk defa 519 lirayı gördü

Elon Musk kriptolarla oynuyor Elon Musk kriptolarla oynuyor Tesla CEO'su Elon Musk, kripto para piyasasında sosyal medya üzerinden yönlendirmeler yaparak âdeta oyun oynuyor. Bitcoin ile Tesla alımını askıya aldığını açıklamasının ardından Bitcoin yüzde 15 düştü.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber