2022-06-25 21:00:00 | Son Güncelleme : 2022-06-25 23:55:52

AFAD 'teyakkuza geçtik' diyerek 3 il için sel ve heyelan uyarısında bulundu

Son dakika haberi: AFAD tarafından ‘teyakkuza geçilmiştir’ denilerek pazar günü Bartın, Kastamonu ve Zonguldak’ta şiddetli yağışların hakim olacağı uyarısı yapıldı. Açıklamada sel ve heyelana karşı dikkatli olmaları konusunda vatandaşlar uyarılırken Meteorolojiden de Karadeniz Bölgesi'nde kuvvetli yağış beklendiği uyarısı geldi.

AFAD 'teyakkuza geçtik' diyerek 3 il için sel ve heyelan uyarısında bulundu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Bartın, Kastamonu ve Zonguldak'ta 26 Haziran Pazar günü şiddetli yağışların beklendiğini belirterek, üç ilde yaşayan vatandaşları sel ve su baskınlarına karşı uyardı.

AFAD'dan yapılan açıklamada, "26 Haziran Pazar günü Bartın, Kastamonu ve Zonguldak'ta Şiddetli Yağış beklenmektedir İl AFAD yönetim merkezleri teyakkuza geçirilmiştir. Vatandaşlarımızın Sel, su baskını, heyelan ve yıldırım gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olması; dere yatakları ile taşkın tehlikesi olan bölgelerden uzak durması önem arz etmektedir" denildi.

METEOROLOJİ: KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Meteorolojiden yapılan uyarıda Karadeniz Bölgesi'nde kuvvetli yağış beklendiği, kuzey ve iç kesimlerde yerel gök gürültülü sağanak yağışların pazar ve pazartesi günlerinde aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son uyarılara göre iç ve kuzey kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 8 altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta ortasından itibaren artmaya başlayacağı ve iç kesimlerde mevsim normalleri civarına yükseleceği tahmin ediliyor. Kuzey ve iç kesimlerde devam edeceği ön görülen yerel gök gürültülü sağanak yağışların, pazar günü yağışların Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Amasya-Bartın çevreleri ile Kastamonu’nun kıyı, Sinop’un batı kesimlerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. Kastamonu kıyıları, Bartın ve Zonguldak’ta şiddetli, pazartesi günü ise Batı Karadeniz genelinde şiddetli ve yer yer aşırı olması tahmin ediliyor.

VALİLİK ANONSLA UYARDI

Bartın Valiliği’nden yapılan uyarıda da Pazar ve Pazartesi günleri çok kuvvetli yağış beklendiğine dikkat çekilirken dere yataklarından uzak durulması, taşkın anında yüksek yerlere çıkılması ve bodrum katlara su girişini engellemek için kum torbası kullanımı gibi her türlü tedbirin alınmasının büyük önem taşıdığı kaydedildi. Şehirde belediye ve cami hoparlörlerinden uyarı anonsları yapıldı.