Tarih : 04.03.2021 - 22:04 Yorum : 0

Askeri helikopter düştü: 11 şehit

Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Cougar tipi bir helikopter düştü. Kazada 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş'ın da aralarında olduğu 11 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı.

Bingöl’den kalkan askeri helikopterin Bitlis’in Tatvan ilçesi kırsalında kaza kırıma uğraması sonucu 11 asker şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığından yapılan ilk açıklamada, Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesildiği, arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığının tespit edildiği, 9 askerin şehit olduğu, 4 askerin de yaralandığı bildirildi.

ŞEHİT SAYISI 11'E YÜKSELDİ
MSB'den daha sonra yapılan açıklamalarda ise, kazada yaralanan ve hastanede tedavi altına alınan 2 askerin daha şehit olduğu ve şehit sayısının 11'e yükseldiği duyuruldu.

MSB'den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesilmiştir.  
Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışmalarına derhal başlanmıştır.
Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edilmiştir. Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızdan 9’unun şehit olduğu, 4 kahraman silah arkadaşımızın ise yaralandığı belirlenmiştir.
Yaralı personelimizin hastaneye sevk edilmelerine yönelik çalışmalar devam etmektedir.
Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize acil şifalar diliyoruz."

8. KOLORDU KOMUTANI KORGENERAL OSMAN ERBAŞ DA ŞEHİT OLDU
Bitlis'te düşen helikopterde şehit olanlardan birinin Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş olduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, bugün Bingöl'den 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait Cougar tipi bir helikopter Bitlis Tatvan sınırlarında düştü. Helikopterde bulunan 9 askeri personel şehit oldu, 4'ü ise yaralandı. Şehit olanlardan birinin Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş olduğu öğrenildi. Korgeneral Erbaş, yaklaşık 5 yıldır 8. Kolordu Komutanlığını yürütüyordu.

DÜŞEN ASKERİ HELİKOPTERDE BULANAN ASKERİ PERSONELİN İSİMLERİ 

Şehit olan askerlerimizin isimleri belli oldu.
- Korgeneral Osman Erbaş
-Topçu Kıdemli Çavuş Nazmi Yılmaz
-İstihbarat Albay Şentürk Aydıner
-Bakım Yüzbaşı Salih Sarıoğlu
-Bakım Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir
-Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu
-Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş
-Kurmay Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal
-Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek
-Piyade Uzman Çavuş Tolga Demirci
-Uzman Çavuş Hakan Gül

Kazada yaralanan 2 askerin isimleri;
-Binbaşı Alptekin Köprülü
-Yüzbaşı Ender Uzunçakmak

BAKAN AKAR'DAN İLK AÇIKLAMA
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, kaza kırıma uğrayan askeri helikopter kazasıyla ilgili "Acımız çok büyük, milletçe derin üzüntü içindeyiz." dedi.

Bakan Akar, Tatvan’da askeri helikopterin kaza kırıma uğramasına ilişkin, “İlk bilgilere ve görgü tanıkları ifadelerine göre kazanın ani değişim gösteren olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir. Kaza kırım ekibine ivedilikle gerekli talimat verilmiştir. İncelemelere bugün başlanacak. Bu elim olayın kesin nedeni, ayrıntılı inceleme sonucunda belirlenecektir” dedi.

 

11 askerin şehit olduğu helikopter görüntülendi 11 askerin şehit olduğu helikopter görüntülendi Bingöl'den Bitlis’in Tatvan ilçesine gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cougar tipi bir helikopterin Bitlis’in Tatvan ilçesinde düşmesi sonucu 11 asker şehit olduğu helikopter görüntülendi.
Şehitler için siyasilerden başsağlığı mesajı Şehitler için siyasilerden başsağlığı mesajı Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait Cougar tipi bir helikopterin düşmesi sonucu 9 askerin şehit 4 askerin ise yaralanması üzerine siyasiler başsağlığı mesajı yayımladı.
Korgeneral Osman Erbaş şehit oldu Korgeneral Osman Erbaş şehit oldu Bitlis'te düşen helikopterde Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş'ın da şehit olduğu öğrenildi.
Aliyev’den şehitler için taziye mesajı Aliyev’den şehitler için taziye mesajı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bitlis’te askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 11 asker için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye dileklerini iletti.
Dünyadan Türkiye'ye şehitler için başsağlığı mesajları Dünyadan Türkiye'ye şehitler için başsağlığı mesajları Askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerler için başsağlığı mesajları paylaşıldı.
Selçuk Bayraktar'dan şehitler için taziye mesajı Selçuk Bayraktar'dan şehitler için taziye mesajı Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Twitter adresinden yaptığı paylaşımda, "2010'da SİHA'larımızı gelişimi sırasında bölgede tanıştığım Osman Erbaş Paşamız ve kahraman askerleri Bitlis'teki helikopter kazasında şehadete ulaştı. Allah Şehitlerimize rahmet eylesin, yaralılarımıza acil şifalar versin. Milletimizin başı sağ olsun."
Şehit Karadirek'in ailesine acı haber ulaştı Şehit Karadirek'in ailesine acı haber ulaştı Bitlis'in Tatvan ilçesindeki helikopter kazasında şehit düşen Helikopter Teknisyen Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek'in Afyonkarahisar'daki ailesine şehadet haberi verildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitlere Allah'tan rahmet diledi Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitlere Allah'tan rahmet diledi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan askerlere Allah'tan rahmet diledi.
Şehitlerimizin isimleri belli oldu Şehitlerimizin isimleri belli oldu Bingöl’den kalkan askeri helikopterin Bitlis’in Tatvan ilçesi kırsalında kaza kırıma uğraması sonucu 11 asker şehit oldu. Şehit ve yaralı askerlerimizin isimleri belli oldu.

Şehitlerimizin naaşı Elazığ'a getirildi Şehitlerimizin naaşı Elazığ'a getirildi Bitlis'in Tatvan ilçesinde helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit düşen 11 askerin naaşı Elazığ'a getirildi.

 

Etiketler : bitlis tatvan şehit
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber