22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 3.98 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/14˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
26˚/19˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-08-22 11:13:53

DEAŞlı teröristin telefonunda dehşet veren detay: Canlı bomba yeleği yapım videoları bulundu

Adana'da düzenlenen bir operasyonla gözaltına alınan DEAŞlı teröristin cep telefonunda yer alan videolar dehşete düşürdü. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan zanlının telefonunda 52 sayfa 'canlı bomba yeleği'nin nasıl yapıldığını anlatan video bulundu.

DEAŞlı teröristin telefonunda dehşet veren detay: Canlı bomba yeleği yapım videoları bulundu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Adana'da terör örgütü DEAŞ'a yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan 6 şüpheliden 4'ü tutuklanırken zanlılardan bir tanesinin incelenen cep telefonunda, 52 sayfa 'canlı bomba yeleği'nin nasıl yapıldığını anlatan videonun çıktığı öğrenildi.

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri İstihbarat Şube Müdürlüğü ile birlikte terör örgütü DEAŞ’ın faaliyetlerini deşifre etmek için çalışma başlattı. Polisin yaptığı bu çalışmada DEAŞ’ın yabancı uyruklu yapılanması tespit edildi. Polis bu yapının içinde 7 kişinin olduğunu bunların daha önce Suriye’de terör örgütü DEAŞ içinde faaliyet yürüttüklerini ve örgütün Suriye’deki hakimiyetini kaybetmesinin ardından yasa dışı yollardan Türkiye’ye giriş yapıp Adana’ya yerleştiklerini belirledi.

DİJİTAL MALZEMELERE EL KONDU

Tespitin üzerine Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 7 zanlı hakkında gözaltı kararı verilirken terör ekipleri, söz konusu 7 zanlıyı yakalamak için çalışma başlattı. 18 Ağustos günü şafak vakti adreslere özel harekat polisiyle birlikte girildi. Yapılan operasyonda 6 zanlı gözaltına alındı, polis, evlerdeki dijital malzemelere el koydu.

ÖRGÜT İÇİNDE AKTİF ROL ALMIŞ

Zanlılar adli tıp biriminde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Zanlıların emniyette sorguları sırasında çarpıcı detaylara ulaşıldı. Gözaltına alınan 6 şüpheliden biri olan Ahmet Veyis’in cep telefonundan ‘canlı bomba yeleği’ yapımı ve kullanımıyla ilgili 52 sayfalık görsel ve açıklayıcı bilgilerin yer aldığı belgeler çıktı. Veyis’in, daha önce Suriye’de örgüt içinde aktif rol alıp, çatışmalara katıldığı da belirlendi.

UZUN NAMLULU SİLAHLARLA FOTOĞRAFLAR

Veyis’in Türkiye’de canlı bomba olarak eylem yapıp yapmayacağı araştırılırken aynı operasyonda yakalanan 32 yaşındaki Mahmut el-Hasan’ın ise çatışma bölgelerinde elinde uzun namlulu silahla çekilen fotoğrafları ortaya çıktı.

Gözaltına alınan diğer şüpheliler; 41 yaşındaki Abdulkerim el-Ubeyt ve 21 yaşındaki Yusuf Abdulkadir’in de yine örgütün Suriye’deki kamplarında silahlı eğitim alıp, bölgedeki çatışmalarda aktif rol aldıkları tespit edildi. Ali el-Mustafa ve Ahmet Ali Eyüp Nacar, emniyetteki ifadeleri sonrası savcılık talimatıyla sınır dışı edilirken, adliyeye sevk edilen; Ahmet Veyis, Mahmut el-Hasan, Abdulkerim el-Ubeyit ve Yusuf Abdulkadir tutuklandı.

Etiketler