Tarih : 11.08.2021 - 07:51 Yorum : 0

İklim Değişikliği Derneği Başkanı Bozoğlu: Dünya ısınırsa Türkiye’de yağış azalır

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Baran Bozoğlu, "Dünya 4 derece ısınırsa Türkiye’de yağış yüzde 40 azalır" dedi.

İklim Değişikliği Derneği Başkanı Bozoğlu: Dünya ısınırsa Türkiye’de yağış azalır

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Baran Bozoğlu, Birleşmiş Milletler (BM)'in Türkiye’yi de kapsayan hükûmetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) Raporu’nu değerlendirdi. Dünya ortalama santigrat sıcaklığının şu an 1,1 derece arttığını söyleyen Bozoğlu “Paris İklim Anlaşması bu artışı mümkünse 1,5 derecede, eğer değilse 2 derecede sınırlandırmayı öngörüyor. Ancak dünyanın gidişatı, bu iki hedefin de tutturulamayacağını gösteriyor. On sene sonra dünyanın çok daha fazla ısınacağını bu raporda görüyoruz” dedi.

DÜNYA ISINIRSA TÜRKİYE’DE YAĞIŞ AZALIR

Türkiye’de yaşayanların alışık olmadığı sıcak gün ve gecelerin sayısının artacağını bildiren Bozoğlu, sıcaklığın insan hayatını tehlikeye atacağına dikkat çekti. Bozoğlu “Yüksek sıcaklık değerleri en çok Anadolu’yu ve Akdeniz havzasını etkileyecek. Dünya ortalama sıcaklığı 2 derecelik artışla sınırlandırılabilirse Türkiye genelinde yağış ortalamasının yüzde 20 dolayında düşme ihtimali var. Eğer artış 4 dereceye doğru giderse Türkiye’deki yağış ortalaması yüzde 40’a kadar düşecek. Tarımsal üretimimizde ve yağışlardaki bu kuraklık, bizim çok daha az besine ulaşmamıza sebep olacak. Toplum olarak bu krizden en az etkilenecek şekilde kendimizi planlamamız lazım” dedi.

Kaynak : Türkiye Gazetesi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber