Tarih : 12.10.2021 - 14:58 Yorum : 0

Edirne'de ceviz büyüklüğünde dolu kabusu! Tenteyi ve masayı delip geçti

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Trakya'daki dolu yağışı uyarılarının ardından Edirne'deki iki köyde etkili olan şiddetli yağış, 13 bin dekar hasat edilmemiş çeltik alanına zarar verdi. Ceviz büyüklüğündeki dolu, bir iş yerinin tentesini ve masasını delip geçti.

Edirne'de ceviz büyüklüğünde dolu kabusu! Tenteyi ve masayı delip geçti

Edirne'de etkili olan dolu yağışı, tarım alanlarının yanı sıra ev ve iş yerlerine de zarar verdi. İpsala ilçesindeki iki köyde etkili olan yağış, yaklaşık 13 bin dekar hasat edilmemiş çeltik alanına zarar verdi.

Meteoroloji yetkilileri, Trakya için gece saatlerinden itibaren kuvvetli ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini belirterek ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi oluşması muhtemel riskler için vatandaşlara uyarılarda bulundu.

SARICAALİ VE BALABANCIK BUZ TUTTU

Uyarıların akabinde başlayan yağış Edirne’nin İpsala ilçesine bağlı bazı köylerde yerini doluya bıraktı. Sarıcaali ve Balabancık köylerini dolu vurdu. Sabaha karşı yağan sağanak yağış sonrası ardından doluya cevirdi.

Edirne'de ceviz büyüklüğünde dolu yağışı etkili oldu

Civar köylerde de de etkili olan dolu yağışında henüz çeltik hasadı yapılmamış araziler de zarar gördü. Dolu yağışı sonrasında yaklaşık 13 bin dekar hasat edilmemiş çeltik tarlaları zarar gördü.

ÇELTİK TARLALARINDA BÜYÜK ZARAR

Ceviz büyüklüğünde şiddetli dolu yağışı köylerde çeltiği olumsuz etkiledi. Edinilen bilgilere göre Sarıcaali köyünde yaklaşık 10 bin dekarın, Balabancık köyünde ise 3 bin dekarın zarar gördüğü öğrenildi.

Sarıcaali köyü Muhtarı Hamit Korkan, sabah saatlerinde yağan dolunun çeltik tarlalarını büyük zarara uğrattığını belirtti.

Kaynak : İHA/EDİRNE
Etiketler : Edirne Dolu İpsala
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber