Tarih : 04.08.2021 - 17:11 Yorum : 0

Meteorolojiden Muğla uyarısı: Yüksek sıcaklık cumaya kadar sürecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerince yapılan açıklamada, bir haftadır yangınların devam ettiği Muğla'da yüksek hava sıcaklığı ve düşük miktarda nemin cuma akşamına kadar süreceği belirtildi.

Meteorolojiden Muğla uyarısı: Yüksek sıcaklık cumaya kadar sürecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce hazırlanan güncel hava raporunda, bir haftadır yangınlarla mücadele edilen Muğla için yüksek sıcaklık ve düşük nem uyarısında bulunuldu. Rapora göre, il genelinde devam eden yüksek sıcaklık, 6 Ağustos 2021 Cuma günü akşam saatlerine kadar etkisini sürdürerek, sahil kesimlerinde 40-44 derece, iç kesimlerde 30-35derece ve yüzde 10-20 arasında düşük nem tahmin ediliyor.

Beklenen sıcak ve kuru havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı tedbirli olunması istendi.

MUĞLA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün raporuna göre Muğla'da önümüzdeki 5 günde hava sıcaklığı şöyle olacak:

5 Ağustos Perşembe: 40 derece / Nem oranı yüzde 33 (en yüksek)

6 Ağustos Cuma: 40 derece Nem oranı yüzde 46 (en yüksek)

7 Ağustos Cumartesi: 34 derece Nem oranı yüzde 49 (en yüksek)

8 Ağustos Pazar: 35 derece Nem oranı yüzde 61 (en yüksek)

9 Ağustos Pazartesi: 37 derece Nem oranı yüzde 54 (en yüksek)

MUĞLA YANGINLARINDA SON DURUM

29 Temmuz itibariyle Muğla’nın birçok farklı noktasında çıkan orman yangınları Milas, Marmaris, Köyceğiz, Seydikemer, Kavaklıdere, Bodrum ve Menteşe ilçelerinde etkisini arttırarak devam ediyor. Çok büyük bir alanda etkili olan orman yangınları, yerleşim yerlerini de etkisine alarak binlerce canlıya büyük zarar veriyor.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Marmaris, Köyceğiz, Milas, Bodrum, Seydikemer, Kavaklıdere ve Menteşe ilçelerinde yangınlarının çıktığı ilk anlardan bu yana bölgelere giderek incelemelerde bulunuyor. Başkan Gürün, tüm bu ekiplerin koordinasyonu için yangının meydana geldiği ilçelerde kurulan afet koordinasyon merkezlerini de ziyaret ediyor. Gürün, burada yangının seyri, alınması gereken önlemler, tahliye karaları, saha personelinin ihtiyaçları, vatandaşlara yapılması gereken yardımlar ile tek tek ilgileniyor.

MÜCADELE 249 İTFAİYE EKİBİ VE 100 ARAÇLA SÜRÜYOR

Çıkan yangınlar sonucunda Muğla’da birçok ormanlık alan kül olurken, Muğla Büyükşehir Belediyesi 249 itfaiye ekibi, yaklaşık 100 araç ile alevlere müdahale ediyor. İtfaiye ekipleri yangın alanında söndürme çalışmalarına katılırken bunun yanı sıra yangın alanlarının organizasyonu ve farklı hizmetler için 395 büyükşehir personeli de alevlerin kontrol altına alınması için mücadele ediyor.

4 BİN HEKTAR KÜL OLDU

Muğla’nın birçok ilçesinde hem ormanlık alan hem de yerleşim alanları yanarken, bir haftalık süreçte toplam 40 bin hektara yakın alan yandı. Yangının etkisini arttırarak sürdüğü ve söndürme çalışmalarının hız kesmeden devam ettiği Marmaris ilçesinde 13 Bin 733, Milas ilçesinde 13 Bin 300, Köyceğiz ilçesinde 7 Bin 234, Seydikemer İlçesinde bin 30, Kavaklıdere ilçesinde 4 Bin 395, Bodrum ilçesinde ise 221 hektar alan yandı.

7 İLÇEDE 11 MAHALLE BOŞALTILDI

Bugüne kadar 7 ilçede birçok mahallenin etkilendiği yangında Marmaris ilçesinde Orhaniye (Keçibükü), Turunç ve Turgut Mahalleri, Milas ilçesinde Fesleğen ve Türkevleri Mahalleleri, Köyceğiz ilçesinde Çayırhisar, Kavacık ve Sazak Mahalleri, Seydikemer ilçesinde Dereköy ve Çatak Mahalleleri, Kavaklıdere ilçesinde Menteşe Mahallesi olmak üzere 11 mahalle tahliye edildi. Ayrıca çoğu evlerden oluşan 738 yapı ve 2 bin 189 vatandaş yangınlardan etkilendi. Çok sayıda büyükbaş ve küçükbaşın yanı sıra binlerce yaban hayvanının da öldüğü yangında kayıplar her geçen gün yükseliyor.

Kaynak : TGRT Haber
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber