Tarih : 09.09.2021 - 07:50 Yorum : 0

Sosyal medyaya model arayışı

AK Parti, ülkelerin sosyal medya düzenlemeleriyle ilgili rapor hazırladı. Buna göre Avustralya’da içeriği kaldırmayan yönetici üç yıla kadar hapisle yargılanıyor. İrlanda ve Almanya'da yasayı ihlal edene milyarlarca euro ceza kesiliyor. Bunlardan biri model alınacak.

Sosyal medyaya model arayışı

Dezenformasyon ve provokasyonlara karşı sosyal medya düzenlemesiyle ilgili hazırlıklar sürerken AK Parti, ülkelerin dijital platformlara ilişkin yasal düzenlemeleri ve bugüne kadar yaptığı çalışmaları inceledi

Birçok ülkenin bugüne kadar yaptığı sosyal medya düzenlemeleriyle ilgili AK Parti önemli bir rapor hazırladı. Dünyada yaklaşık 4,5 milyar sosyal medya kullanıcısının olduğu, dünya nüfusunun ise yüzde 53,6’sının sosyal medyayı aktif kullandığı aktarılan raporda, İrlanda, Almanya, Avustralya, Rusya ve Çin’de sosyal medya şirketlerine yönelik uygulanan yaptırımlar sıralandı. Raporda, İrlanda’da WhatsApp’a 225 milyon avro para cezası kesildiği belirtilirken, 2020 sonu itibarıyla WhatsApp ve Instagram hakkında 14 ayrı soruşturma başlatıldığı ifade edildi. Yine, İrlan’da da WhatsApp’tan bir dizi belirli düzenleyici eylemde bulunarak faaliyetlerini Avrupa Birliği (AB) kurallarıyla uygun hâle getirmesi istendi.

AVUSTRALYA’DA YÖNETİCİLER SORUMLU

Raporda, Almanya’da yasa dışı faaliyetlerle ilgili yeterli bildirim yapmadığı için Facebook’a 2 milyon euro ceza verildiği kaydedildi. Avustralya’da ise sosyal medya şirketlerinin içerik kaldırma taleplerine uymaması hâlinde yöneticilerine üç yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülen bir düzenleme yer aldığı belirtilen raporda Avustralya’da sosyal medya platformlarına küresel cirolarının yüzde 10’una kadar para cezası kesilebiliyor.

36 MİLYON RUBLE PARA CEZASI KESİLDİ

Rusya’da mevzuata uyulmadığına karar veren mahkeme, şahsi bilgilerin korunmasına yönelik yasanın ihlal edilmesi nedeniyle Twitter, Facebook ve WhatsApp’a toplamda 36 milyon Rus rublesi para cezası vermişti. Rusya’da Linkedln da benzer ihlallerden dolayı Linkedln da 2016 yılında yasaklanmıştı.

ÇİN’DE SİBER POLİS GÖREV YAPIYOR

Raporda, Twitter, Google ve WhatsApp gibi sitelere Çin’de erişim yasağı bulunduğu, bunların yerine Çinli şirketler tarafından geliştirilen Weibo, Baidu ve WeChat gibi sosyal medya platformlarının kullanıldığına dikkat çekildi. Bunların yanı sıra, Çin’de yüz binlerce siber polis tarafından sosyal medya platformları, mesajlaşmaları takip ediliyor ve siyasi açıdan hassas olarak değerlendirilen içerikler tespit ediliyor.

Kaynak : Türkiye Gazetesi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber