Tarih : 11.06.2021 - 06:52 Yorum : 0

Zincir markete pazar günü yasağı gelebilir

Korona kısıtlamaları kapsamında zincir marketlerin çalışma günleri ve sattıkları ürünlere ilişkin bazı düzenlemeler gelmişti. Hükümet şimdi küçük esnafı koruyabilmek için bu düzenlemelerin bazılarını kalıcı hale getirmeye hazırlanıyor. Zincir market yasa taslağında marketlerin pazarları kapalı olmasından bakkallara olan mesafesine kadar dikkat çeken başlıklar var. İşte ayrıntılar...

Zincir markete pazar günü yasağı gelebilir

Hükümetin küçük esnafı korumak için hazırladığı zincir marketlere ilişkin düzenlemenin ayrıntıları netleşmeye başladı. Taslağa göre marketlerin çalışma saatlerine ilişkin iki ayrı formül üzerinde çalışılıyor.

Buna göre; zincir marketlerin pazar günleri saat 11’de açılması planlanıyor. Pazar günleri zincir marketlerin tamamen kapalı olması seçeneği de gündemde yer alıyor.

KÜÇÜK ESNAF ZİNCİR MARKETE KARŞI KORUNACAK

100’er metre arayla aynı zincir marketin farklı şubelerinin açılması da önlenecek. Bulvar üzerinde zincir market ve mahalle bakkalı arasında 2 kilometre mesafe kuralı uygulanacak. 2 bin altı nüfuslu bölgelerde zincir market şubeleri açılmayacak. Köy bakkallarının kapanmasının önüne geçilecek. Buna göre, her 5 bin nüfusta bir market açılabilecek.

Alanı bin 500 metre karenin altında olan zincir marketlerde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya gibi ürünlerin satışı yapılmayacak. Böylece bakkalların yanısıra diğer küçük esnafın da korunması sağlanacak

Öte yandan, yeni açılacak AVM’ler arasında ise en az 5 kilometre mesafe olacak.

Esnafa hibe desteği başladı Esnafa hibe desteği başladı Esnafa hibe desteği ödemeleri başladı. 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara toplam 4 milyar 622 milyon liralık ödeme yapılacak.

Esnafa hibe desteği ödemeleri ne zaman? Esnafa hibe desteği ödemeleri ne zaman? Esnafa hibe desteği başvurularında sona yaklaşılırken vatandaşlar, “esnafa hibe desteği ödemeleri ne zaman yapılacak, destek ödemeleri başladı mı?” gibi soruların cevabını arıyor. Salgın sürecinde ekonomik bunalım yaşayan esnafa hibe desteği başvuruları, 23 Haziran’da sona erecek. Peki, esnafa hibe desteği ödemeleri ne zaman? Esnafa hibe desteği başvuruları nasıl yapılır?

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber