Tarih : 09.06.2021 - 11:28 Yorum : 0

Esnafa hibe desteği ödemeleri ne zaman?

Esnafa hibe desteği başvurularında sona yaklaşılırken vatandaşlar, “esnafa hibe desteği ödemeleri ne zaman yapılacak, destek ödemeleri başladı mı?” gibi soruların cevabını arıyor. Salgın sürecinde ekonomik bunalım yaşayan esnafa hibe desteği başvuruları, 23 Haziran’da sona erecek. Peki, esnafa hibe desteği ödemeleri ne zaman? Esnafa hibe desteği başvuruları nasıl yapılır?

Esnafa hibe desteği ödemeleri ne zaman?

Salgın nedeniyle maddi desteğe ihtiyaç duyan esnaf gruplarına Devlet tarafından hibe desteği sağlanacak. Söz konusu ödenek, ilk aşamada taksi, dolmuş, servis işletmecisi, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü gibi meslek gruplarına yapılacak.

Hibe desteği için başvuruları tüm vatandaşlar için 30 Mayıs tarihinde alınmaya başlanmıştı. Başvuru süreci 23 Haziran 2021 tarihinde sona erecek.

Online başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun önlenebilmesi adına TC Kimlik Numarasının son hanesine göre başvuru alımları yapıldı;

0 olan vatandaşlar 25 Mayıs 2021 Salı günü,

2 olan vatandaşlar 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü,

4 olan vatandaşlar 27 Mayıs 2021 Perşembe günü,

6 olan vatandaşlar 28 Mayıs 2021 Cuma günü,

8 olan vatandaşlar 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü,

30 Mayıs - 23 Haziran 2021 tarihleri arasında ise tüm vatandaşların başvuru işlemlerine başlandı. Peki, esnafa hibe desteği başvuruları nereden, nasıl yapılır?

ESNAFA HİBE DESTEĞİ BAŞVURU EKRANI

Esnafa hibe desteği başvuruları sadece e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Hibe desteğinden 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren gelir vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler kazançlarına esas faaliyet konuları üzerinden faydalanbilecek.

Hibe desteğine sadece 17 Mayıs 2021 tarihindeki vergi kayıtları esas alınarak belirlenen ve destek şartlarını taşıyan vatandaşlarımızın başvurusu kabul edilecektir.

HANGİ ESNAF GRUPLARINA ÖDEME YAPILACAK?

1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara iki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık destek yapılacak.

Birinci esnaf grubunda kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer alıyor. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe desteği ödemesi sağlanacak.

İkinci esnaf grubunda ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri gibi meslek grupları bulunuyor.

İkinci grupta daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcılar da yer alacak. Toplamda 1 milyon 150 bini geçen işletmeyi kapsayan bu gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi sağlanacak.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber