Tarih : 12.05.2021 - 07:15 Yorum : 0

Çavuşoğlu'ndan İsrail'e tepki: Kınamak yetmez adım atmalıyız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail’in Filistin’e uyguladığı zulme tepki gösterdi. Tel Aviv’e Riyad'dan sert mesaj gönderen Çavuşoğlu "saldırıları kınıyoruz ama kınamak yetmiyor, adım atmamız gerekiyor" dedi.

Çavuşoğlu'ndan İsrail'e tepki: Kınamak yetmez adım atmalıyız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud'la ikili ve heyetler arası görüşmelerden sonra İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin'de yaşanan olayları kınamanın yetmediğini belirterek "Kudüs'teki İsrail saldırganlığı, sadece Kudüs'te değil Gazze'de de aynı şekilde İsrail'in acımasızca Filistinlilere en kutsal mekanlarımızda Mescid-i Aksa'da saldırmasına da şahit olduk. Bu dönemde tabi Türkiye olarak sessiz kalamazdık, geçmişte olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan birçok lideri aradı ve bizim çalışmalarımızı da anbean takip etti." dedi.

"KINAMAK YETMİYOR TEDBİRLER DE ALMAMIZ GEREKİYOR"

Filistin'de yaşanan olayları kınamanın yetmediğini ve tedbirler alınarak konunun üst düzeyde el alınması gerektiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, "Elbette milletimiz de söylüyor güçlü bir şekilde kınandı ama kınamak yetmiyor tedbirler de almamız gerekiyor. Türkiye olarak bizde bu belgeye ortak belgeye bazı tekliflerde bulunduk ve sadece Büyükelçiler düzeyinde değil, bu konunun daha üst düzeyde ve siyasi düzeyde ele alınması için Dışişleri Bakanları konseyi toplantısının gerçekleştirilmesi yada İcra Komitesinin yine Dışişleri Bakanları düzeyinde İcra Komitesi'nin toplanması konusunda teklif ettiğimiz paragrafta bu metinde yer aldı. Bugün Zirve Dönem Başkanlığını bizden devir alan Suudi Arabistan'ın Dışişleri Bakanı Prens Faysal kardeşimle de bayramdan sonra Dışişleri Bakanları düzeyinde toplantıyı gerçekleştirmek konusunda birlikte çalışacağız. Bunu konuştuk ve karar aldık." diye konuştu.

"ÜMMET ADIM ATMAMIZI BEKLİYOR"

 

Türkiye'nin, İsrail'in Gazze ve Mescid-i Aksa'ya saldırıları karşısında sessiz kalmadığını aktaran Çavuşoğlu, üst düzeyde yürütülen diplomasi trafiğine dikkati çekti.

Çavuşoğlu, Suudi mevkidaşı Bin Ferhan'la ramazandan sonra İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) dışişleri bakanları düzeyinde toplantının düzenlenmesi konusunda birlikte çalışacaklarını da kaydetti.

Daha önce, Türkiye'deki zirvelerden sonra Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nu acil toplantıya çağırdıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, "Hep böyle kınıyoruz ama ümmet adım atmamızı bekliyor. Artık bu tür saldırıların durması gerekiyor. Elbette uluslararası hukuk çerçevesinde Filistinlilerin haklarını korumamız lazım. İki devletli çözüm vizyonundan hiçbir zaman vazgeçmemek lazım." dedi.

"BM'DE İSRAİL SALDIRILARINA İLİŞKİN İNŞALLAH BİR KARAR ÇIKARTACAĞIZ"

Çavuşoğlu, "Bugünkü toplantıda uluslararası koruma gücü gönderilmesi dahil böyle bir koruma mekanizması kurulmasına dahil çabaların hızlandırılması amacıyla BM'deki İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) grubunun harekete geçmesi çağrısında bulunulmuştur. Bunları Türkiye olarak biz teklif ettik." dedi.

Bayramdan sonra düzenlenmesi planlanan İİT Dışişleri Bakanları toplantısında İsrail'in saldırıları karşısında Filistin halkı için atılacak adımların detaylıca ele alınacağını belirten Çavuşoğlu, "Olağanüstü toplanacak BM Genel Kurulu'nda da inşallah, yine oradan bir karar çıkaracağız." diye konuştu.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber