Tarih : 12.03.2019 - 12:56 Yorum : 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tarihi açılışta önemli mesajlar

Gebze-Halkalı Banliyö Hattının Açılış Töreni gerçekleştiriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılış töreninde açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tarihi açılışta önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Bu hat eskiden 185 dakikada kat edilebilen bir mesafeyken şimdi 115 dakikaya indi. Gebze - Halkalı Banliyö Tren Hattı, İstanbullulara net 1 saat 10 dakika kazandıracak. Görüyorsunuz hizmet başka bir şey, laf başka bir şey. 

İstanbul'un en işlek ve dolayısıyla trafik yoğunluğu en çok olan bu hat saatte tek yönde 75 bin, günde ise 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak.

Normalde ancak 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu, bu banliyö tren hattımız tek başına gidecekleri yerlere ulaştıracak.

300 vagon Türkiye'de üretildi

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı'nda çalışacak 440 vagondan 300'ünün ülkemizde üretilmiş olmasıyla iftihar ediyoruz.

Marmaray bu projenin iki kıta arasındaki bağlantısını sağlayan en stratejik bölümü.

Eskiden tren hatları Haydarpaşa'ya kadar gidiyordu. Biz Marmaray'ı inşa ederek iki tren hattını birleştirdik.

Bu hatta, 1,4 milyar euro yani yaklaşık 8,5 milyar lira harcandı.

Şehrimizin ulaşım sorununun çözümü raylı sistemlerden geçiyor. İlk metro hattını 2000 yılında hizmete aldık.

Bay Kemal dürüst ol, dürüst

Bu hatla birlikte İstanbul'un 170 kilometre olan raylı sistem uzunluğunu, 63 kilometre ilaveyle 233 kilometreye çıkarmış oluyoruz.

Her yerde CHP'nin belediyeciliği çöp, çukur, çamur. 

Bana da iftira atıyor sürekli. Man Adası iftirasına yönelik davayı kazandım. Gelen parayı Mehmetçik Vakfı'na vereceğim.

Siyasette dürüstlük önemli Bay Kemal dürüst ol, dürüst.

Londra'dan gelen buradan Pekin'e gidebilecek

Londra'dan gelen buradan Pekin'e gidebilecek. Yüksek hızlı trenlerimiz ise Halkalı'ya kadar devam edecek.

Geldiğimizde İstanbul'un su sıkıntısı, kirli hava vardı, gazeteler maske dağıtıyordu.

Geçtiğimiz yıl İstanbul'u nufüsü kadar turist ziyaret etti.

Sandıkta yapılacak hatanın bedelini sadece adaya oy verenler değil tüm şehir ödeyecek.

Taşocağı bölgesini millet bahçesi ve tabiat müzesine dönüştüreceğiz

Biz sizin gönüllülük esasına göre kira bedellerinizi ödeyeceğiz bir taraftan da inşaatlarımızı yatay mimari ile yapacağız.

İstanbul'u dünyanın en çok ziyaret edilen şehirler listesinde, 8'incilikten ilk sıralara çıkarmakta kararlıyız.

Havaray sistemini kuracağız, raylı sistemi havadan da geliştiriyoruz, Taşocağı bölgesini millet bahçesi ve tabiat müzesine dönüştüreceğiz.

Kartal'a şanına layık bir stadyumu otoparkıyla kazandıracağız.

İlk seferde makinst vagonunda

Gebze-Halkalı Banliyö Hattının açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışın ardından makinist koltuğuna geçti. Kartal'dan kalkış yapan tren Erdoğan'ın kontrolünde Maltepe'ye kadar devam edecek.

Binali Yıldırım: İki yaka, bir sevda İstanbul'a hizmet edecek

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hatları'nın açılmasıyla hem banliyö treni hem de hızlı trenin Üsküdar'dan denizin altından geçerek Avrupa ile Anadolu yakasını birleştireceğini belirterek, "Böylece iki yaka, bir sevda İstanbul'a hizmet edecek." dedi.

Yıldırım, Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hatları'nın açılış törenindeki konuşmasında, İstiklal Marşı'nın kabul edilmesinin yıl dönümü ve tren hattı açılışı gibi iki güzelliği birlikte yaşadıklarını söyledi.

Merhum Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan ve TBMM tarafından 98 yıl önce Milli Marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı'nın ülkenin her tarafından gür sesle okunmaya devam ettiğini vurgulayan Yıldırım, "Bu vesile ile İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ülkemiz, milletimiz, bağımsızlığımız için canını seve seve veren bütün şehitlerimizi rahmetle ve şükranla yad ediyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde verdikleri sözleri birer birer yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

"Yeni bir eserin açılışını gerçekleştiriyoruz. Gece-gündüz demeden İstanbul ve Türkiye için çalışmaya, üretmeye, insanımızın yüzünü ağartmaya gayret ediyoruz. Yapacağımız bu açılış, Marmaray'ın ikinci kısmı. Yani, eskiden beri bildiğimiz Gebze-Halkalı Demir Yolu Hattı'nın, hızlı trene ilavesiyle yeniden yapılmasıdır. Hızlı tren, bugün Pendik'e kadar geliyor. Bu hattın açılmasıyla hem banliyö treni hem de hızlı tren artık Anadolu yakasından Üsküdar'dan denizin altından Avrupa yakasına geçecek. Böylece iki yaka, bir sevda İstanbul'a hizmet edecek."

Binali Yıldırım, artık İstanbul'un her tarafından hızlı trenle Ankara ve Konya'ya rahatlıkla gidilebileceğini anlatarak, "Bir, iki yıl sonra Edirne'ye de hızlı trenle gitmek mümkün olacak. Böylece dünya şehri İstanbul'da İstanbulluların hayatı daha da kolaylaşacak. Bundan büyük bir mutluluk duyuyorum. Marmaray, Avrasya Tüneli ve bu projenin de temelini Cumhurbaşkanımızla attık ve bugün açılışını birlikte yapmaktan büyük bir onur duyuyorum." ifadelerini kullandı.

İstanbul için çok güzel projeleri olduğunu dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

"Kartal, birinci, ikinci etap kentsel dönüşümünü mutlaka gerçekleştireceğiz. Kartal'dan Sancaktepe'ye monoray yaparak raylı sistemi güneyden kuzeye uzatarak Sancaktepe ile Sultanbeyli'yi birleştireceğiz. 17 yıldır sürekli bizimle beraber oldunuz. Sizden aldığımız güçle ülkemiz için çalıştık. Hava yolunu halkın yolu yaptık. Kara yolu ve demir yolumuzu çağdaş seviyeye ulaştırdık. Burada kullanılan raylar, Türkiye'de imal edilmiştir. Yerlidir, millidir. Artık kimseye ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olan şey, ay yıldızlı bayrağımızdır, devletimizdir, toprağımızdır ve aziz milletimizdir. Bu eserle beraber yenilenmiş modern istasyonlardan trenlere binecek ve çok konforlu seyahat edeceksiniz. Bu projelerle İstanbul trafiğinde de çok önemli bir rahatlama olacak."

Yaptıkları bütün çalışmaların amacının insanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik olduğunu aktaran Yıldırım, "Kartal, 31 Mart'ta gönül belediyeciliğine hazır. Kartal artık dönüşümü hak ediyor. Çok daha güzel hizmetleri İstanbul ile buluşturacağız. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız ve birlikte Türkiye olacağız, ay yıldızlı al bayrağımızın altında birlikte kardeşçe yaşayacağız." diye konuştu.

Etiketler : gebze
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber