2021-12-23 00:35:56

Dolardaki düşüşü “Alım fırsatı” diyen Durmuş Yılmaz geri adım attı: Kimseye tavsiyede bulunmadım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine sonrası ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ sistemini açıkladığı gün dolardaki düşüşe dikkat çekerek “alım fırsatı” diyen İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, tavsiyede bulunmadığını savundu.

Dolardaki düşüşü “Alım fırsatı” diyen Durmuş Yılmaz geri adım attı: Kimseye tavsiyede bulunmadım
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yılın son kabine toplantısının ardından yeni ekonomik tedbirleri duyurdu. ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat sisteminin açıklanması ile birlikte döviz kurunda rüzgar tersine döndü ve büyük düşüş yaşandı. 
Yaşanan düşüş sonrası katıldığı bir televizyon programında açıklama tapan Merkez Bankası eski Başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, “Bu bir alım fırsatıdır” dedi. Bu sözleri tepki çeken Durmuş Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda yeni açıklamada bulundu.

“BU CÜMLEYİ KURDUM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında kendisiyle ilgili söylediği sözleri anımsatan Yılmaz, "Çıktığım programın bir aşamasında kur 12-13 liraya gelmişti fakat tekrar 17-18'lere çıktı. Ondan önceki dört tane döviz müdahalesi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın her yaptığı konuşmadan sonra kurun düştüğü seviyeden tekrar yukarıya çıkması, o arada da kurun tekrar düştüğü seviyeden yukarı çıkmasından hareketle şu cümleyi kurdum, dedim ki: 'Bu bir alış fırsatı olabilir. Yarın sabahtan itibaren bu kaldığı yerden devam edebilir' demedim, bakın, 'edecektir' dedim. Bu cümleyi kurdum inkar etmiyorum." diye konuştu.

"AL VEYA SAT TAVSİYESİNDE BULUNMADIM"

Kimseye "al" veya "sat" tavsiyesinde bulunmadığını ifade eden Durmuş, "Böyle bir şeyi de kendime yakıştırmam, yakıştırmadım." dedi.

ERDOĞAN DA TEPKİ GÖSTERDİ: BUNLARIN BEYNİ SULANMIŞ

TBMM'de gerçekleşen parti grubunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz kurundaki gelişmeler sonrası tepki çeken bir açıklama yapan İYİ Parti Ankara Milletvekili ve eski Merkez Bankası Durmuş Yılmaz'a seslendi. Erdoğan, "Dün çıkmış birisi, 'Kur düşüyor, dolar almanın tam zamanı' diyor. Bunların beyni sulanmış. Bunlara gereken cevabı benim milletim en kısa zamanda verecek. Ya siz bu ülkenin değerleriyle oynayamazsınız. Size bu dönemde arka çıkanlarla şu anda yol kesmeye çalışmayın. Sizin buna ne aklınız yeter ne gücünüz yeter. Milletimiz ne diyor, ne istiyor ona bakacak, ona göre yolumuza devam edeceğiz." dedi.

Etiketler