23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %44
Rüzgar 2.19 /s
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
17˚/11˚
Cuma
19˚/12˚
Cumartesi
23˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2021-12-28 09:11:57

Erdoğan'dan İslam dünyasına çağrı: Müslümanların dirliği ancak beraberlikle mümkün

Dünyanın dört bir yanından on binlerce Müslümanı bir araya getiren MAS-ICNA Kongresine mesaj göndererek "Yükselen İslam düşmanlığı ve kültürel ırkçılığa karşı dayanışmamızı daha da güçlendirmeliyiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Müslümanların dirliğe kavuşması ancak kendi aralarında bir ve beraber olmaları ile mümkündür." dedi.

Erdoğan'dan İslam dünyasına çağrı: Müslümanların dirliği ancak beraberlikle mümkün
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Her yıl dünyanın dört bir yanından on binlerce Müslümanı bir araya getiren ve bu yıl 20'incisi düzenlenen MAS-ICNA Kongresine Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüntülü mesaj gönderdi. Salgınla birlikte yükselen İslam düşmanlığı, yabancı karşıtlığı, kültürel ırkçılık gibi akımlara karşı dayanışmanın daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Müslümanların dirliğe kavuşması ancak kendi aralarında bir ve beraber olmaları ile mümkündür." dedi.

Erdoğan mesajında, şu ifadelere yer verdi:

"Rabbimiz Kura’n-ı Kerim’de bizlere her zorlukla beraber muhakkak bir kolaylığın olduğunu müjdelemektedir. Manevi önderlerimizden Hazreti Mevlana da 'ümitsizliğin ardından nice ümitler var, karanlığın ardından nice güneşler var' diyerek Rabbimizin bu müjdesini adeta tefsir etmiştir. Bizler, gerek siyasi gerek günlük hayatımızda, gerekse ülkemiz, milletimiz ve ümmet için verdiğimiz mücadelede bu ilahi müjdeye şahitlik ettik. Sıkıntılarla, meşakkatlerle karşılaşsak da her defasında zorluğun ardından gelen bir rahatlığa mazhar olduk."

SALGINDA İŞİNİ KAYBEDENLER İÇİN ÇAĞRI

Erdoğan, Covid-19 salgınından sonra da rahatlık ve kolaylığın olacağını ifade etti. Umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini belirten Erdoğan, “Tedbire sarılıp takdire ram olarak mücadelemizi kararlılıklar sürdürmemiz gerekiyor." dedi. Salgında işini kaybedenlere yardım edilmesi çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumun refahı için sarf edilen çabaları da artırmak gerektiğine dikkat çekti.

'İSLAM DÜŞMANLIĞINA KARŞI DAHA DA GÜÇLENMELİYİZ'

Erdoğan, "Salgınla beraber yükselen İslam düşmanlığı, yabancı karşıtlığı, kültürel ırkçılık gibi akımlara karşı dayanışmamızı daha da güçlendirmeliyiz. Müslümanların dirliğe kavuşması ancak kendi aralarında bir ve beraber olmaları ile mümkündür. Cihanşumül kardeşliğimizin etnik ve kültürel farklılıklarımız sebebiyle zedelenmesine izin veremeyiz. Hangi kökene, ten rengine, kavme, kültüre, mezhebe, meşrebe mensup olursa olsun, tüm Müslümanlar kardeştir." ifadelerini kullandı.

‘MÜSLÜMANLAR HAK ETTİĞİ YERİ ALMALI’

Erdoğan, İslam’da tefrikaya, kavmiyetçiliğe, fitneye ve teröre yer olmadığını vurgulayarak şunları kaydetti: Varlığımıza yönelik artan tehditler karşısında kendi kabuğuna çekilmek yerine kuşatıcı ve kucaklayıcı bir anlayışla özgüven sahibi Müslümanlar olarak toplumda hak ettiğimiz yeri almaya çalışmalıyız. Bunları başardığımızda Rabbimizin bizlerin önünde rahmet kapılarını sonuna kadar açacağına inanıyorum.

Etiketler