Tarih : 07.06.2021 - 18:19 Yorum : 0

Alzheimer tedavisinde yeni ilaca onay çıktı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), yaklaşık 20 yılın ardından Alzheimer için geliştirilen ilk yeni ilaç olan Aducanumab’a onay verdi.

Alzheimer tedavisinde yeni ilaca onay çıktı

FDA'den yapılan açıklamaya göre, deney aşamasında olan ve Biogen tarafından geliştirilen "aducanumab" adlı alzaymır ilacınının erken safhalar için kullanımına onay çıktı.

AMAÇ HASTALIĞIN İLERLEYİŞİNİ YAVAŞLATMAK

Söz konusu ilaç, alzaymırın ilk safhalarında görünen hafif bilişsel bozuklukların ilerlemesini yavaşlatıyor. Uzmanlar, ilacın amacının hastalığın semptomlarını hafifletmekten ziyade ilerleyişini yavaşlatmak olduğunu vurguluyor.

BİLİM DÜNYASINDA TARTIŞMAYA YOL AÇTI

Böylece FDA, 2003'ten bu yana ilk kez bir Alzheimer ilacının kullanımını onaylamış oldu. Öte yandan söz konusu onay bilim dünyasında tartışmaları da beraberinde getirdi.

Biogen'in kullanım onayı için yaptığı başvuruyu inceleyen bilim insanları geçen yıl bu ilacın tedavide etkili olduğunu ortaya koyacak yeterli delil olmadığını belirten bir rapor hazırlamıştı.

Alzheimer Hastalığı Nedir? Alzheimer Hastalığının İlk Belirtileri Nelerdir? Alzheimer Hastalığı Nedir? Alzheimer Hastalığının İlk Belirtileri Nelerdir? Bir demans türü hastalığı olan Alzheimer, halk arasında "Bunama Hastalığı" olarak bilinir. Hastalık dünya genelinde sık görülmektedir. Alzheimer hastalığı özellikle 60'lı yaşlardan sonra görüldüğ için "Yaşlılık hastalığı" olarak da bilinmektedir. Bu makalemizde sizler için: "Alzheimer (Alzaymır) hastalığı Nedir?, Alzheimer hastalığının ilk belirtileri nelerdir?, Alzheimer teşhisi nasıl konulur?, Alzheimer tedavisi nasıl yapılır?" gibi aklınıza takılan tüm sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Sağlıklı günler diliyoruz...

'Beyin pili Alzheimer tedavisi için umut vadediyor' 'Beyin pili Alzheimer tedavisi için umut vadediyor' Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh “Hareket bozukluklarının tedavisinde başarı ile uygulanan beyin pilinin, başka rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilmesi için araştırmalar sürüyor. Obezite tedavisi için beyin pili uygulaması çalışması yapılan bazı hastalarda hafızanın geriye çağrıldığı görüldü. Bu da Alzheimer hastalığının tedavisi açısından önemli bir umut ışığı oldu” dedi.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber