25˚
İstanbul
25˚
açık
Nem %46
Rüzgar 2.59 /s
Pazar
29˚/19˚
Pazartesi
27˚/21˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
26˚/19˚
28 Mayıs 2022 Cumartesi
2021-06-15 14:31:12

Obezite ameliyatlarına kriterler geliyor

Obezite ameliyatlarıyla ilgili yeni kriterler geliyor. Sağlık Bakanlığı obezite sertifikasyon programı hazırlama kararı aldı. Bu sertifikaya sahip olmayan cerrahlar artık obezite ameliyatlarına giremeyecek.

Obezite ameliyatlarına kriterler geliyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünya giderek obezleşirken Türkiye'de de vatandaşların yüzde 30'unun kiloları obez sınırları içerisinde yer alıyor. Obeziteden kurtulmak için birçok kişi de çözümü bıçak altına yatmakta ararken ameliyatların bazıları ölümle sonuçlanıyor. Obezite ameliyatlarına bağlı ölümler Sağlık Bakanlığının dikkatini çekti. Duruma el atan Bakanlık cerrahlara sertifika kriteri getirdi.

SERTİFİKASI OLMAYAN AMELİYAT YAPAMAYACAK

Meclis Obezite Komisyonu’nda yürütülen 2 buçuk yıllık 'obezite' çalışması geçen ay raporlaştırılınca Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık obezite cerrahisi ve obezite merkezlerinin çalışma usül ve esasları hakkında bir yönetmelik taslağı hazırladı. Taslağa göre obezite ameliyat ve eğitimi artık sertifikaya bağlı olacak. Sertifika sahibi olmayan cerrahlar bu ameliyatlara giremeyecek.

Halihazırda obezite ameliyatı yapan, bariyatrik cerrahi yaklaşımları ve ileri laporoskopi etkinliklerinde deneyimli cerrahlar, sertifikasyon programını almış sayılacak. Sertifikasız ameliyat yapan cerrahlara meslekten men cezasına kadar varan ağır yaptırımlar uygulanacak.

Kriterlerden biri de ameliyat olacak kişilerin riskler konusunda bilgilendirilmesi olacak. Rızaya dayalı alınacak onaylar sonucunda yapılacak ameliyatlar ise yoğun bakım servisi, endoskopi ünitesi ve obezite cerrahisi donanımına sahip ameliyathaneleri bulunan merkezlerde yapılabilecek.

Etiketler