Tarih : 15.06.2021 - 14:31 Yorum : 0

Obezite ameliyatlarına kriterler geliyor

Obezite ameliyatlarıyla ilgili yeni kriterler geliyor. Sağlık Bakanlığı obezite sertifikasyon programı hazırlama kararı aldı. Bu sertifikaya sahip olmayan cerrahlar artık obezite ameliyatlarına giremeyecek.

Obezite ameliyatlarına kriterler geliyor

Dünya giderek obezleşirken Türkiye'de de vatandaşların yüzde 30'unun kiloları obez sınırları içerisinde yer alıyor. Obeziteden kurtulmak için birçok kişi de çözümü bıçak altına yatmakta ararken ameliyatların bazıları ölümle sonuçlanıyor. Obezite ameliyatlarına bağlı ölümler Sağlık Bakanlığının dikkatini çekti. Duruma el atan Bakanlık cerrahlara sertifika kriteri getirdi.

SERTİFİKASI OLMAYAN AMELİYAT YAPAMAYACAK

Meclis Obezite Komisyonu’nda yürütülen 2 buçuk yıllık 'obezite' çalışması geçen ay raporlaştırılınca Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık obezite cerrahisi ve obezite merkezlerinin çalışma usül ve esasları hakkında bir yönetmelik taslağı hazırladı. Taslağa göre obezite ameliyat ve eğitimi artık sertifikaya bağlı olacak. Sertifika sahibi olmayan cerrahlar bu ameliyatlara giremeyecek.

Halihazırda obezite ameliyatı yapan, bariyatrik cerrahi yaklaşımları ve ileri laporoskopi etkinliklerinde deneyimli cerrahlar, sertifikasyon programını almış sayılacak. Sertifikasız ameliyat yapan cerrahlara meslekten men cezasına kadar varan ağır yaptırımlar uygulanacak.

Kriterlerden biri de ameliyat olacak kişilerin riskler konusunda bilgilendirilmesi olacak. Rızaya dayalı alınacak onaylar sonucunda yapılacak ameliyatlar ise yoğun bakım servisi, endoskopi ünitesi ve obezite cerrahisi donanımına sahip ameliyathaneleri bulunan merkezlerde yapılabilecek.

Obezitenin nedenleri ve olası sonuçları nelerdir? Obeziteden kurtulmak için ne yapmalıyız? Obezitenin nedenleri ve olası sonuçları nelerdir? Obeziteden kurtulmak için ne yapmalıyız? İnsan vücudunda aşırı yağ birikmesi sonucu obezite hastalığı oluşur. Söz konusu hastalığın diyabetten, kalp hastalıklarına, infertiliteden çeşitli kanser türlerine olumsuz birçok hastalığa neden olan obezite, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu haberimizde: “Obezite nedir? Obezitenin nedenleri ve olası sonuçları nelerdir?, Obeziteye sebep olan faktörler, Obezitenin sonuçları, Şişmanlığa neden olan hastalıklar?, Obeziteden kurtulmak için ne yapmalıyız?, Obezite hastalığı nasıl oluşur?, Obeziteye neden olan hormonal bozukluklar?” gibi merak edilen tüm soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber