Tarih : 24.09.2021 - 09:28 Yorum : 0

8 köyde ‘mavi dil’ alarmı! Kan emen sinek bulaştırdı, karantina başladı

Edirne’de küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara kan emen sinekle bulaşan ‘mavi dil’ hastalığı belirtileri görülmesi üzerine 8 köyde karantina başladı.

8 köyde ‘mavi dil’ alarmı! Kan emen sinek bulaştırdı, karantina başladı

Edirne’nin merkez ve Havsa ilçesinde küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda hastalıktan şüphelenilmesi üzerine durum ekiplere bildirildi. Yapılan araştırmalar sonucu hayvanlara mavi dil hastalığı teşhisi konulurken tüm tedbirler alınarak mücadele başlatıldı. Hastalığın tespit edilmesi ile 8 köyde karantina başlatıldı.

BELEDİYE YASAK GETİRDİ

Karantina uygulanan köyler ile ilgili belediye de harekete geçti. Havsa Belediyesi'nden yapılan duyuruda, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda oluşan mavi dil hastalığı sebebiyle, Havsa ilçesine bağlı Azatlı ve Abalar köyleriyle beraber, Edirne merkeze bağlı Orhaniye, Karakasım, Doyran, Elçili, Tayakadın ve Üyüklütatar köylerinden gelecek hayvanların ilçede kurulan hayvan pazarına alınmayacağı belirtildi.

HAYVAN SAHİPLERİ ENDİŞELİ

Hastalığın tespit edildiği köyün etrafında yer alan 10 kilometrelik alanda karantina uygulanırken, koyun sahipleri ise aşı yaptırma telaşı içerisinde. Bazı hayvan sahipleri Mavi Dil hastalığı tespit edilince kendi hayvanlarının da 1 ay süreli karantinaya alındığını ve hayvan alım satımı yapılmadığını belirtti.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber