• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  102715
 • down
  USD
  5.2843
 • down
  EURO
  5.9542
 • up
  GBP
  6.7852
 • up
  Altın
  223.931
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Google Plus
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 12.07.2018 - 14:59 Yorum : 0

Zuhal Olcay'a hapis cezası |Zuhal Olcay kimdir?

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Zuhal Olcay'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 11 ay 20 gün hapis cezası verdi.

Zuhal Olcay'a hapis cezası |Zuhal Olcay kimdir?

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi,  sanatçı Zuhal Olcay'a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği  iddiasıyla yerel mahkemece verilen 10 aylık hapis cezasını kaldırarak, 11 ay 20  gün hapis cezası verdi. 

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'ndeki duruşmaya, sanık  Zuhal Olcay ile şikayetçi Erdoğan'ın avukatı katıldı.

Kimlik tespitinin ardından savunması alınan sanık Zuhal Olcay, "Çok  kısa süreliğine ve fevri yapılmış bir harekettir. Öncelikle hakaret kastıyla  hareket etmedim. İlk derece mahkemesinin kararının kaldırılarak hakkımda atılı  suçtan beraat kararı verilmesini talep ediyorum. Aksi kanaatte iseniz, ceza  verilecekse paraya çevrilmesini talep ediyorum." dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı da  şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, aleniyet unsuru oluştuğu gerekçesiyle  sanık Olcay'ın üst sınırdan cezalandırılmasını talep etti.

Davayı karara bağlayan Ceza Dairesi, sanık Zuhal Olcay hakkında  İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen 10 aylık hapis cezasının  kaldırılmasına karar verdi.

Sanık Olcay'ı, "cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçunu işlediği  kanaatine varıldığından önce bir yıl hapis cezasına çarptıran Ceza Dairesi, eylem  alenen gerçekleştiği gerekçesiyle cezayı 1 yıl 2 aya çıkardı. Daire, Olcay'ın  geçmişini, yaşını ve eylem sonrası davranışlarını takdiri indirim nedeni sayarak  cezayı 11 ay 20 güne indirdi.

Ceza Dairesi, sanığın geçmişi, ekonomik ve sosyal durumu, olaydan  sonra duyduğu pişmanlığı dikkate alarak, verilen hapis cezasının ertelenmesine,  sanığın 1 yıl 6 ay süreyle denetime tabi tutulmasına hükmetti.

Karar, Yargıtay yolu açık olmak üzere oy birliği ile alındı.

Davanın geçmişi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 155 Polis  İhbar Hattı'nı arayan bir kişinin, Zuhal Olcay'ın, 5 Ağustos 2016'da, Kadıköy'de  bir mekanda şarkı söylediği sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret  içerecek şekilde eliyle hareket yaptığını ilettiği belirtilmişti.

  Olcay'ın mekanda çekilen görüntülerinin bilirkişi marifetiyle  incelendiği kaydedilen iddianamede, Olcay'ın sahne aldığı mekanda şarkı  söylerken, şarkının sözlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a uyarladığı,  aynı zamanda şarkı söylerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik olarak el işareti  yaparak alenen hakaret ettiği kaydedilmişti.

İddianamede, bu kapsamda Zuhal Olcay'ın "cumhurbaşkanına alenen  hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması talep  edilmişti.

İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi de, 22 Mart'ta yapılan duruşmada,  sanık Olcay'ı "cumhurbaşkanına hakaret" suçundan önce 1 yıl hapis cezasına  çarptırmış, sanığın yargılama sırasındaki tutum ve davranışlarını takdiri indirim  nedeni sayarak, cezayı 10 aya indirmişti.

Mahkeme, sanık Olcay'ın daha önceden "kamu görevlisine hakaret"  suçundan 10 bin 620 lira adli para cezasına çarptırıldığını belirterek, Olcay'ın  aldığı 10 aylık cezanın Türk Ceza Kanunu'nun "suça tekerrür" başlıklı 58.  maddesinde belirtilen mükerrirlere özgü infaz rejimine göre çektirilmesine karar  vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatlarının eylemin alenen işlendiğini  belirterek, cezanın artırılması istemiyle yerel mahkemenin kararına itiraz etmesi  üzerine dava dosyasını inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi,  davanın yeniden görülmesi amacıyla duruşma günü vermişti.

Zuhal Olcay kimdir?


Türk oyuncu ve müzisyen. Sinema ve tiyatro oyunculuğundaki başarısının yanı sıra şarkıcılığıyla da oldukça popüler olmuştur. Türkiye'de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok ödül almış, "Parmak Damgası", "Gecenin Öteki Yüzü", "Ateşten Günler", "Baharın Bittiği Yer" gibi filmleriyle Türk sinemasında önemli bir yer edinmiştir.
10 Ağustos 1957'deİstanbul, Üsküdar'da dünyaya geldi. Berber olan babası Cevat İşanç ve ev hanımı annesi Süheyla İşanç'ın tek çocuklarıydı. Çocukluğu aynı zamanda doğduğu yer de olanÜsküdar'da geçti. İlköğretimini Halil Rüştü İlkokulu'nda tamamladıktan sonra Üsküdar Kız Lisesi'ne kaydoldu. Zuhal Olcay, daha sonraları, kendisiyle yapılan bir röportajda, çocukluğu hakkında sorulan bir soruya; "Ailenin tek çocuğu olduğum için kardeşi olan yaşıtlarımı çok kıskanırdım. Tek olmak ailede tüm sevgileri kazanma adına avantajdır ama paylaşma olayı olmadığı için de dezavantajdır. Benim için sıkıntılı bir mutluluktu tek çocuk olmak. Bunun dışında orta halli ama sıcak bir aile içinde büyüdüm." cevabını verecekti.
Olcay, sanatçı bir aileden geliyordu. Zira büyük teyzesi konservatuarda piyano öğretmeniydi. Diğer iki teyzesinden biri de devlet tiyatrosu sanatçısıydı. Kuzenleri ve eniştesi de konservatuar eğitimi gördükleri için, Olcay sanata kayıtsız kalmadı ve Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümüne kaydoldu.

1976'da Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünü bitirdi. Bir seneLondra'da eğitim gördü.

1976 yılında, mezuniyetinin hemen ardından, sınıf arkadaşı Selçuk Yöntem'le evlendiğinde henüz 19 yaşındaydı Zuhal Olcay. 3 yıl süren evliliğinin boşanmayla sonuçlanmasından ardından, İzmirli işadamı Zafer Olcay'la tanıştı ve İzmir'e yerleşti. İzmir Devlet Tiyatrosu'nda oyunculuk yapmaya başlayan oyuncu, ikinci evliliğini Zafer Olcay'la yaptı. 1981 yılında kızı Ceren Olcay dünyaya geldi.

 

Etiketler : zuhal olcay
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber