• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  1191
 • up
  USD
  7.9427
 • up
  EURO
  9.4068
 • up
  GBP
  10.4024
 • up
  Altın
  487.34
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 31.01.2020 - 11:09 Yorum : 0

Bitlerden Nasıl Kurtulunur Bit Ve Sirke İçin Kesin Bitkisel Çözüm

Saç köklerinde, bilhassa ense kökünde ve kulak arkalarında yoğunlaşan ve saçlarda kaşıntıya neden olan canlılara bit adı verilir. Bit nasıl yok edilir?

Bitlerden Nasıl Kurtulunur Bit Ve Sirke İçin Kesin Bitkisel Çözüm

Bit Nasıl Yok Edilir? En Etkili Doğal Yöntemler Nelerdir?

Saç köklerinde meydana gelen, bilhassa ense kökünde ve kulak arkalarında yoğunlaşan ve saçlarda kaşıntıya neden olan canlılara bit adı verilir. Saç bitleri, geçmeyen bir huzursuzluk hissine ve saç diplerinin sürekli kaşınmasına yol açarlar. Doğru saç bakımı ve saç ilaçları ile bu sorundan kurtulmak mümkündür. 

Bitlerin yumurtaları sirke olarak isimlendirilir. Saçların sirkelerden arındırılması çok mühimdir. Eğer temizlenmezse çok geçmeden sirkeler büyüyecek ve bitler üremeye başlayacaktır. Saç bitlerinin en fazla görüldüğü yerler ense civarındaki saçlardır. Gür sakalları olan fakat yeteri kadar bakım yapılmayan sakallarda da bit oluşur. Üstelik çoğunlukla bunun tek çözümü sakalları tıraş etmekten geçer.

Bitten Kurtulmanın Doğal Yöntemleri Nelerdir?

Sirke

Sirke bitlerden ve sirkelerden kurtulmak için en etkili yöntemlerdendir. Beyaz sirkenin yapısında asetik asit bulunduğundan bit ve benzeri parazitler ile mücadelede önemli bir rol üstlenir. Gerektiği gibi kullanılırsa saç bitlerini çabucak ortadan kaldırır. Beyaz sirkenin, sirke ve bitlerden kurtulmak için uygulanışı şöyle olmalıdır;
Eşit oranda beyaz sirke ve su bir kâse içerisinde karıştırılır. Elde edilen karışım, tüm saça ve saç derisine uygulanır ve 1-2 saat kadar bekletilir. Daha sonra saçlar, ince aralıklı bit tarağı ile taranır ve ölü bitler saçlardan uzaklaştırılır. Ardından hafif bir şampuan kullanılarak saçlar güzelce yıkanıp durulanır.

Vazelin

Başa vazelin sürülür ve bone takılır. Bir gece boyunca bekletilip sabahleyin saçlara bebe yağı uygulanarak bit tarağıyla taranır. Sonrasında saçlar şampuanlanıp yıkanır ve durulanır.

Sarımsak

10 diş sarımsak, blenderdan geçirilerek içerisine üç yemek kaşığı kadar limon suyu ilave edilir ve güzelce karıştırılır. Sarımsaklar tamamen su kıvamını almalıdır, aksi takdirde saçlarınızda sarımsak parçacıkları kalacaktır. Hazırlanan bu macun, saç köklerine uygulanır ve 30 dakika bekletilir. Son olarak bit tarağıyla taranır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının geçmişten bugüne saç bitlerini gidermek amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Bunun için saçlarınızı birkaç parçaya ayırınız, hindistan cevizi yağını uygulayıp bit tarağıyla tarayınız. Biraz bekleyip yıkayınız ve durulayınız.

Aloe Vera Jeli 

Saç bakımında kullanılan ve saçları güçlendiren aloe Vera jeli, aynı zamanda bitlere karşı oldukça etkilidir. Sirkenin olduğu gibi aloe Vera jelinin de asit içeriği yoğundur, bu sayede bit yumurtalarının ölmesini sağlamaktadır. Saçlara Aloe Vera jeli sürüldükten sonra bone takılmalıdır ve saçlar bu halde kurumaya bırakılmalıdır. Daha sonra saçlar, elma sirkesiyle birlikte bit tarağı kullanılarak taranmalıdır.

Zeytinyağı ve Hindistan Cevizi Yağı 

Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı karışımı ile hazırlanan solüsyon, bitlerden kurtulmak için başvurulabilecek en iyi çözümlerdendir. Kaşıntıyı gidermekte ve antibakteriyel olduğu için muhtemel enfeksiyonları da önlemektedir. Elde edilen karışım, saçları yıkamak için kullanılır ve ardından saçlar elma sirkesi ile ıslatılıp bit tarağı ile saçlar bit yumurtalarından iyice arındırılır. Bit yumurtasının ömrü 7-35 gün arasında değişkenlik gösterir. Onun için saçların bit yumurtalarından tamamen temizlendiğine kanaat getirinceye dek bu uygulama sürdürülmelidir.

Bit Şampuanı

Bit problemiyle savaşan kişilerin çoğu, bu şikayetini başka insanların yanında dile getirmeye utanır ve kendi başına kurtulmak için çabalar. Sirke veya bitlere çözüm bulmak için, ilk olarak bitlerin saptanması gerekecektir. Eğer bitler çok fazla değilse bit şampuanlarından faydalanılabilir. Bu ürünler bit oluşmasına mani olurken bit ve sirkelerin başkalarına bulaşmasını da engeller. Bu yüzden bit oluştuğunda öncelikle yapmanız gereken, eczanedenki bit şampuanlarından kendiniz için en doğru olanını satın alıp kullanmaya başlamaktır. Nitekim kullanım talimatlarına uyulduğu takdirde bit şampuanı bitleri çabucak yok edecektir.

Kaynak SelmaSultan

Etiketler : bit saç bakımı
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber