• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  98415
 • down
  USD
  5.7824
 • down
  EURO
  6.4409
 • down
  GBP
  7.5029
 • down
  Altın
  277.449
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 22.05.2019 - 11:53 Yorum : 0

360 milyon seçmen AP için oy kullanacak

Avrupa Birliği’nin bir anlamda siyasi geleceğini de belirleyecek olan Avrupa Parlamentosu seçimine sayılı günler kalırken, 360 milyon seçmen oy kullanacak. Seçimler, tüm Avrupa'da etkisini gittikçe arttıran popülist söylemlerin, yabancı düşmanlığı, islamofobi ve ırkçılık tartışmalarının gölgesinde gerçekleşecek.

360 milyon seçmen AP için oy kullanacak

Avrupa Birliği yeni parlamentosunu belirlemek için sandık başına gidiyor. 23-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde oy kullanmaya haiz seçmen sayısı 360 milyon. Önümüzdeki 5 yıl boyunca görev yapacak parlamentonun belirleneceği seçimlerle bir anlamda AB'nin siyasi geleceği de belirlenecek. Zira 28 AB üyesi ülkeden 751 parlamenterle temsil edilecek AP seçimleri, son dönemde tüm Avrupa'da etkisini gittikçe arttıran popülist söylemlerin, yabancı düşmanlığı, islamofobi ve ırkçılık tartışmalarının gölgesinde gerçekleşiyor. 

Göçmen karşıtları ile göçmen hakları savunucularının hesaplaşması 
Göçmen karşıtı politikalarla AB kurumlarının da tepkisini çeken Macaristan'da koalisyon ortakları Başbakan Viktor Orban'ın partisi Fidesz ile Hristiyan Demokrat Halkçı Parti'nin (KDNP) 21 sandalyeden 12'sini elinde tuttuğu AP'de bu seçimlerde sandalye sayısını arttırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Başbakan Orban'ın göçmen karşıtları ile göçmen hakları savunucularının hesaplaşması olarak gördüğü bu seçimlerde muhalefet partilerinin ancak geniş bir koalisyon kurmaları durumunda iktidar karşısında başarıya ulaşabileceği belirtiliyor. 

Slovakya'da zafer sosyal demokratların 
Macaristan'a komşu Slovakya'da 25 Mayıs'ta gerçekleşecek seçimler içinse anketler sosyal demokratların zaferine işaret ediyor. 2014 yılında gerçekleşen AP seçimlerinde yüzde 14'lük oranla en düşük katılımın gerçekleştiği Slovakya'da Başbakan Peter Pellegrini bu durumun tekrarlanmaması için elinden gelen her şeyi yapacağını söylerken, 14 parlamenterin seçileceği ülkede seçimlere 31 parti giriyor. Açık ara önde yer alan Sosyal Demokrasi Partisi'ni (SMER) yüzde 13 ile sağcı Slovakya Ulusal Partisi (SNS) izliyor. Liberal ve euroseptik profile sahip Özgürlük ve Dayanışma Partisi (SaS) ise yüzde 11,5 oy oranına sahip. 

21 parlamenterin seçileceği Çekya da ise seçimler 24 Mayıs Cuma günü yapılacak. Anketlere göre Başbakan Andrzej Babisz'in partisi Brüksel'e 8, sağcı Demokratik Yurttaşlık Partisi (ODS) ise 4 vekil gönderiyor. Korsanlar Partisi'nin de 3 vekil çıkarması beklenen seçimlere katılım 2014 yılında yüzde 18 düzeyinde kalmıştı. Bu sene ise katılımın yüzde 25 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber