Tarih : 27.09.2021 - 17:15 Yorum : 0

40 yaş altına uyarı: Felaketler kat kat artıyor

Belçika'da yapılan yeni bir araştırma sayesinde iklim krizinin ilk kez farklı yaş gruplarına etkileri gözler önüne serildi. 40 yaş altındaki insanlar için tehlike büyük...

40 yaş altına uyarı: Felaketler kat kat artıyor

Belçika'daki bir araştırma 2020 yılından sonra doğan çocukların yaşamları boyunca büyükanne ve büyükbabalarından 7 kat daha fazla aşırı sıcak hava dalgası ve iklim felaketlerine maruz kalacaklarını ortaya koydu. Brüksel'deki Vrije Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, 2020'den sonra doğan çocuklar, karbon salınımı azaltma hedefine ulaşılmış olsa da hayatları boyunca 30 aşırı sıcak hava dalgasını deneyimleyecek. Bu, 1960’ta doğan birinden 7 kat daha fazla sıcak hava dalgasına maruz kalmaları anlamına geliyor.

İKİ KAT DAHA FAZLA KURAKLIK, YANGIN...

Son yıllarda doğan bebekleri ayrıca şu an 60 yaşında olan birinden iki kat daha fazla kuraklık ve yangınla, üç kat fazla sel ve gıda kıtlığıyla baş etmek zorunda kalacak. Yine de küresel ısınmayı 1,5 santigrat derecede tutmak için sera gazı salınımların hızlıca azaltılması, bugünün çocuklarının deneyimleyeceği sıcak hava dalgalarını neredeyse yarıya indiriyor.

Üniversitedeki araştırmayı yürüten profesörlerden Wim Thiery, konuya ilişkin, şunu söyledi:

‘’Bugün 40 yaşın altındaki insanlar, sıcak hava dalgası, kuraklık, sel ve gıda kıtlığı gibi beklenmedik olaylarla dolu bir yaşama hazır olmalılar.''

Araştırma ekibinde yer alan Potsdam’daki İklim Etki Araştırması Enstitüsü’nden Dr. Katja Frieler ise, ‘’İyi haber şu: Eğer ısınmayı fosil yakıt kullanmayı azaltarak 1,5 santigrat derecede tutabilirsek çocuklarımızın omzundaki iklim yükünü hafifletmiş oluruz’’ diye konuştu.

4 KAT DAHA FAZLA OLAĞANÜSTÜ HAVA KOŞULLARI

İklimin yaşanılan bölgeye göre nasıl farklılıklar göstereceği de bu araştırmayla ortaya çıktı. 2016 ve 2020 yılları arasında Avrupa ve Asya’da dünyaya gelen 53 milyon çocuk, 4 kat daha fazla olağanüstü hava koşullarını deneyimleyecek.

Afrika’da aynı yıllar arasında doğan 172 milyon çocuk ise 5.7 kat daha fazla bu koşulları tecrübe etmiş olacak. Kasım’da İskoçya’nın Glasgow şehrinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler Cop26 İklim Zirvesi’nde en fazla kirliliğe yol açan ülkelerden salınımı daha fazla azaltmaları talep edilecek.

Dünyanın dört bir yanındaki gelişmekte olan ülkelerde yaşayan gençler, küresel ısınmaya en az katkısı olup sonuçlarını en fazla yaşayacak nesil olarak zirve yaklaşırken protesto gösterileri düzenleyerek soruna dikkat çekmeyi amaçlıyor.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber