Tarih : 15.07.2021 - 13:33 Yorum : 0

Almanya'da sel felaketi! Ölü sayısı arttı

Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletindeki Eifel bölgesinde sağanak yağış nedeniyle sel felaketi yaşandı. 6 bina çöktü, 42 kişi hayatını kaybetti, 70 kişi ise hala kayıp.

Almanya'da sel felaketi! Ölü sayısı arttı

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV), Baden-Vürtemberg, Bavyera ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde Bernd fırtınası şiddetli yağış ve sele neden oldu. Bölgeyi etkisi altına alan sel sonucu en az 42 kişi hayatını kaybetti, 70 kişiden ise haber alınamıyor. Schuld kasabasında ise 6 ev kullanılamaz hale geldi.

Bölgede bazı evlerin çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu da açıklandı. Evlerinde mahsur kalan bölge halkı, evlerinin çatılarına çıkarak yardım bekledi. Halk, seslerini evlerinin çatılarından duyurmaya çalışırken kurtarma ekiplerinin kısa süre içerisinde başladığı arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Renanya-Palatina eyaletindeki Koblenz kentindeki polis, şunları söyledi:

"Evlerin çatılarda kurtarılması gerekenlerin sayısı henüz net değil. İtfaiye ve kurtarma ekiplerinin arama kurtarma çalışmalarını devam ediyor."

Bernd fırtınası nedeniyle Almair çok yerleşim yerinde toprak kaymaları oldu, sokaklar sular altında kaldı, yüzlerce mahzen doldu ve demiryolu ve karayolu trafiği kesintiye uğradı.

NEHİRLERİN SU SEVİYESİ YÜKSELDİ

Kuzey Ren-Vestfalya ve Rheinland-Pfalz'ın yanı sıra, şiddetli yağış Baden-Württemberg, Saksonya ve Bavyera eyaletlerini de etkiledi. Yetkililer, nehirlerin seviyesinin önümüzdeki günlerde yükselmeye devam edebileceğini ifade etti. Bad Neuenahr-Ahrweiler, Sinzig ve Bad Bodendorf kasabalarında Ahr nehrine 50 metre mesafedeki tüm binalar tahliye edildi.

Kuzey Ren-Vestfalya'nın güneybatısındaki Euskirchen'deki Steinbachtalsperre Barajı fırtına nedeniyle yıkılma tehlikesi oluşturduğunu ifade eden polis, baraj yakındaki bir otoyolun trafiğe kapatıldığını açıkladı. Baraja yakın bölgelerde ikamet eden bine yakın kişi tahliye edildi.

Kaynak : İHA
Etiketler : Almanya Sel
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber