Tarih : 15.03.2017 - 11:37 Yorum : 0

Almanya'dan Türkiye'ye referandum onayı

Almanya, 16 Nisan tarihinde yapılacak anayasa değişikliği referandumu için Almanya’da sandık kurulmasına onay verdi.

Almanya'dan Türkiye'ye referandum onayı

Federal Hükümetin Ankara’ya Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının referandumda oy kullanabileceklerini resmi olarak bildirdiği kaydedildi. Spiegel Online’ın yazdığına göre karar Berlin Büyükelçiliği’ne dün (Salı) sözlü olarak iletildi. Almanya izinle birlikte, referandum süresince Türkiye’nin Alman makamlarıyla şeffaf bir işbirliği yapması, kamu düzenine ve Alman yasalarına uyulması konusunda bilgilendirildi. Referandum kapsamında toplantı yapacak hükümet yetkililerinin de izin alması gerektiği vurgulandı.

Referandum nedeniyle Almanya’da 27 Mart- 9 Nisan tarihleri arasında 13 merkezde sandık kurulacak. Berlin, Stuttgart, Frankfurt am Main, Düsseldorf, Köln, Münster, Karlsruhe, Hamburg ve Mainz Başkonsolosluklarına ilaveten Dortmund, Münih, Hannover ve Nürnberg’de kurulacak sandıklarda, Almanya’da yaşayan 1 milyon 400 bini aşkın Türk seçmen oy kullanabilecek.

Alman gazetesinden skandal Erdoğan manşeti Alman gazetesinden skandal Erdoğan manşeti Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef aldı.

Etiketler : Merkel Almanya
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber